Vzťah k prírode neznamená iba prechádzku v lese. V Moravskom Svätom Jáne deťom ukazujú, ako sa o prírodu starať

Bylinková špirála, hmyzí domček, ovocný sad s lúkou či pocitový chodník. Aj s takýmito nápadmi prišli aktivisti z občianskeho združenia 90871.sk, ktorí spolu s deťmi premenili nevyužitý kút na dvore Materskej školy v Moravskom Svätom Jáne na náučnú zelenú oázu. 

Občianske združenie 90871.sk v Moravskom Svätom Jáne má neobvyklý názov. Vznikol podľa poštového smerovacieho čísla obce. Kedysi v nej stagnoval rozvoj spoločensko-kultúrneho života. Pred desiatimi rokmi si zakladateľ spravodajského webu zahori.sk Matej Hajdin a aktivistka Jana Zaicová povedali, že s tým niečo urobia. Postupne sa k nim pridali aj ďalší kamaráti.

Za ten čas združenie oživilo tradíciu habánskych hodov, v spolupráci s obcou dostalo vianočné trhy z kultúrneho domu pred kostol a zrealizovalo mnoho ďalších projektov, medzi nimi napríklad aj Festival zdravého životného štýlu.

Deti sa v oáze učia žiť v súlade s prírodou

Združenie prišlo tento rok s novým projektom – v areáli miestnej materskej školy vznikla náučná zelená oáza. „Túto materskú školu som navštevovala ako dieťa, a keďže stále žijem v našej obci, vedela som o nevyužitom priestore na školskom dvore aj o plánoch pani riaditeľky vytvoriť pre deti vzdelávací kútik,“ hovorí Jana Zaicová.

Pôvodný stav areálu škôlky
V projekte si našiel miesto aj hmyzí hotel

Obom ženám sú blízke témy životného prostredia, separácie odpadu, ochrany prírody či zero waste. A tak si spoločne sadli a vymysleli projekt oázy, ktorá by vzdelávala deti a pomáhala by im cez rôzne aktivity vytvárať pozitívny vzťah k prírode.

„To, že žijeme na dedine, vnímam ako benefit, pretože naše deti majú bližší kontakt s prírodou. No vzťah k životnému prostrediu a dobrému životu neznamená iba prechádzku v lese alebo zdvihnutý papierik, ktorý ktosi hodil na zem. Deti sú vnímavejšie než dospelí. Čím skôr im ukážeme správnu cestu, ako sa starať o svoje prostredie, tým lepší základ im dáme do života a budú môcť spolutvoriť našu klimatickú budúcnosť,“ konštatuje aktivistka.

Oáza získala finančnú podporu z komunitného grantu Nadácie VÚB. Vďaka nej mohli začať s prípravami. Hoci tento rok aktivistov sprevádzali mnohé obmedzenia, projekt nevzdali. Vedia, že všetko, čo urobia dnes, prinesie ovocie aj pre ďalšie generácie detí.

Učiteľky s deťmi sadili stromy

Robiť projekt v čase koronakrízy môže byť náročná výzva, no dobrovoľníci ukázali, že sa to dá. Vždy, keď sa opatrenia trocha uvoľnili, rodičia, pracovníci z obecného úradu i samotné deti sa pustili do práce a tvorili.

„Najprv sme potrebovali pomocné ruky pri vyrovnaní terénu, potom sme mohli postaviť bylinkovú špirálu z palisád a vybudovať pocitový chodník. Za pomoc vďačíme predovšetkým otcom detí, ktoré materskú školu navštevujú,“ vymenúva aktivistka. Sadenie stromčekov, byliniek do záhrady či postavenie hmyzieho domčeka je zase zásluhou učiteliek a detí.

Pandémia skomplikovala situáciu, ale aktivisti sa vynašli

„Korona nám zastavila mnohé veľké plány, keďže v marci sa v súvislosti s opatreniami zavreli materské školy. Hoci sme začiatkom tohto roka nedočkavo čakali, kým sa skončí zima a budeme sa môcť vrhnúť do tvorby oázy, napokon sme na jar museli zostať doma. Práce stáli, až  sa konečne pred letnými prázdninami uvoľnili opatrenia a my sme mohli začať. Nebolo to však podľa našich predstáv. Zrazu sme naše aktivity museli premyslieť inak,“ spomína Jana Zaicová.

Ľudia sa mohli podieľať na dobrovoľníckych aktivitách iba obmedzene, deti v triedach sa nemohli vždy spájať a dokonca aj na dvore mala každá trieda svoj vyhradený priestor. „Bolo to pre nás veľmi náročné, pretože to bola nová situácia, ktorej sme sa museli náhle prispôsobiť. Neustále sa niečo menilo a nevedeli sme, čo bude ďalej. Napriek tomu sme mali veľkú túžbu projekt dotiahnuť do konca,“ vysvetľuje aktivistka.

Na budúcu jar sa snáď aj s postupným uvoľňovaním obmedzení rozbehnú ďalšie práce a aktivity, ktoré sa tento rok nestihli. „Čo však ešte určite stihneme, je umiestnenie prúteného zimoviska pre ježkov.“

Prečítajte siDeti v Centre pre deti a rodiny Kolárovo si samy vybrali, ako bude vyzerať ich ihrisko, a pomáhali ho stavať

Centrum pre deti a rodiny Kolárovo poskytuje náhradný domov deťom a mladým dospelým. Počas jeho 50-ročnej existencie sa tu vystriedalo viac ako tisíc detí. Aktivít, ktorým sa venujú, je mnoho. Najnovšie sa im podarilo realizovať sen o novom ihrisku. O jeho podobe rozhodli deti a pri vzniku pomáhali aj mladí dospelí.

Deti čaká zážitkové divadlo o včelách

„Pri výstavbe hmyzieho domčeka nám veľmi pomohlo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ). Vďaka nemu sme mohli zorganizovať aj prednášku pre deti, na ktorej sa dozvedeli, že hmyz je dôležitý ako potrava pre včelárika zlatého, ktorý hniezdi v blízkosti našej obce pri neďalekej rieke Morave,“ hovorí Jana Zaicová. Deťom chcú priblížiť aj život včiel. Plánujú pre ne zážitkové divadlo a rozprávanie včelára o tom, čo všetko obsahuje jeho práca.

Deti uvidia krásy oázy na budúcu jar

Zelená oáza v Moravskom Svätom Jáne je už hotová, no jej ozajstné krásy ľudia uvidia až na budúcu jar, keď sa začne zelenať tráva, rozkvitnú lúčne kvety, začnú rásť prvé bylinky a pomaly začnú pučať ovocné stromy.

„Hneď, ako to bude možné, sa deti v plnej sile vrhnú na pestovanie zeleniny a budú sledovať, ako sa od samotného semiačka rodí ich prvá úroda. Vďaka hmyziemu domčeku budú môcť sledovať prebúdzajúci sa život hmyzu alebo sa prejsť naboso po pocitovom chodníku. Aj vďaka oáze sa budú učiť, ako byť v symbióze s prírodou.“

V súčasnej situácii sa v oáze môžu učiť len deti z miestnej materskej školy, no ľudia z občianskeho združenia veria, že od budúceho roka sa stane inšpiráciou aj pre ostatné materské či základné školy v okolí.

Mohlo by vás zaujímať