Deti v Centre pre deti a rodiny Kolárovo si samy vybrali, ako bude vyzerať ich ihrisko, a pomáhali ho stavať

Centrum pre deti a rodiny Kolárovo poskytuje náhradný domov deťom a mladým dospelým. Počas jeho 50-ročnej existencie sa tu vystriedalo viac ako tisíc detí. Aktivít, ktorým sa venujú, je mnoho. Najnovšie sa im podarilo realizovať sen o novom ihrisku. O jeho podobe rozhodli deti a pri vzniku pomáhali aj mladí dospelí.

Centrum v Kolárove patrí medzi najväčšie zariadenia svojho druhu. V súčasnosti v ňom vyrastá 84 detí v ôsmich samostatných skupinách, ktoré imitujú bežne fungujúcu rodinu. Niektoré z nich žijú v piatich rodinných domoch v meste, ďalšie v budove centra. Učia sa tu samostatnosti a fungovaniu v prostredí rodiny.

„Deti chodia do školy, stretávajú sa s kamarátmi a zabávajú sa ako v bežných domácnostiach. Aj keď im nedokážeme nahradiť úplnú rodinu, poskytujeme im citlivú a profesionálnu starostlivosť a snažíme sa im zabezpečiť pocit domova,“ hovorí vychovávateľka a vedúca skupiny Jana Lukácsová.

Boli prví, ktorí detský domov preniesli do rodinného prostredia

Centrum v Kolárove bolo kedysi detským domovom, deti tu vychovávali internátnym spôsobom. Domov toho zažil už veľa a počas jeho 50-ročnej existencie sa tu vystriedalo viac ako tisíc detí. Bol jedným z prvých zariadení, ktoré prešlo na bývanie rodinného typu.

„Spomínam si, ako sme sa v roku 2012 sťahovali s deťmi do prvého domu. Boli sme prví, ktorí prechádzali z klasického typu detského domova do rodinného prostredia. Cítili sme eufóriu a radosť, ktorá nás dodnes drží,” hovorí Jana Lukácsová.

„Bola to veľká zmena pre deti, ale aj pre pracovníkov domova. Takýto spôsob bývania vytvára intímnejšie prostredie a deti sa nielen lepšie cítia, ale sa aj veľa naučia,“ dopĺňa. A to je práve cieľom centra – naučiť deti prevziať zodpovednosť za svoj život, aby sa dokázali postarať o seba i svoje okolie, pričom im pomáhajú vychovávatelia a tím sociálnych pracovníkov a psychológov.

„V klasických detských domovoch kedysi vládla uniformita. Deti tam mali upratané, všetko nachystané, teraz sa však samy zúčastňujú na chode domácnosti. Varia, nakupujú, poznajú svoje úlohy a zodpovednosti, spolutvoria domov, spoločne oslavujú a zažívajú skutočne funkčné vzťahy. Je to iné ako kedysi, keď bolo v spoločnej jedálni 70 detí. Dnes ich je za jedným stolom v rodinnom dome desať,“ vysvetľuje psychologička Silvia Dikáczová.

Snažia sa, aby mali deti kontakt so svojimi rodinami

Ročne sa v centre vystrieda asi 20 detí. „Máme také, ktoré sa vracajú späť do svojej rodiny a, naopak, také, ktoré k nám prichádzajú ako nové. Každé dieťa si potrebuje zvyknúť. Nech by sa v rodine dialo čokoľvek, sú to stále ich rodičia, s ktorými vyrastali. Aj preto sa snažíme rodiny sanovať, aby sa deti v čo najkratšom čase mohli dostať späť domov.

Snažíme sa, aby deti mali kontakt so svojimi rodinami. Ak už to nie je osobný kontakt, nech majú so svojou rodinou aspoň telefonický alebo písomný kontakt,“ hovorí psychologička Silvia Dikáczová.

Deti sa do centra dostávajú najmä vtedy, keď sociálno-ekonomické podmienky rodín nestačia na to, aby sa deti mohli plnohodnotne rozvíjať alebo sú istým spôsobom zanedbané a žijú v prostredí, ktoré pre ne nie je bezpečné. „Keď je situácia naozaj vážna, prichádzajú k nám,“ vysvetľuje Jana Lukácsová. Rodina sa podľa nej môže ocitnúť v rôznych situáciách – môže sa stať, že hlavný živiteľ stratí zamestnanie, príde o bývanie alebo je dieťa týrané.

Podnetné prostredie je pre deti dôležité

Pre každé dieťa je dôležitých prvých šesť rokov života, keď sa vytvára a formuje jeho osobnosť. Aj deti z detských domovov sú v prvom rade deti, neraz šikovné a talentované. Problémom je, že nemali v živote toľko šťastia.

Psychologička Silvia Dikáczová začala pôsobiť v centre pred piatimi rokmi. Už vtedy uvažovala nad tým, čím by sa mohol oživiť priestor centra, aby sa v ňom deti dobre cítili. Čo tak vybudovať farebné detské ihrisko?

Prečítajte siVzdelávanie aj sociálna pomoc. Spoznajte projekty, ktoré bez predsudkov podávajú pomocnú ruku najzraniteľnejším

Projekt ihriska sa v myšlienkach zamestnancov centra rodil už dlho, neboli však naň financie. A tak prišiel nápad: „Vedeli sme, že ide o finančne náročný projekt. Rozhodli sme sa požiadať o grant z Nadácie VÚB cez naše občianske združenie Ostrov detí pri detskom domove Kolárovo. Grant sme napokon získali. Zvyšné náklady sme pokryli zo zdrojov centra a občianskeho združenia,“ dodáva Silvia Dikáczová. Dobre si pamätá, ako projekt ihriska vznikal.

Deťom ukázali ihriská v iných mestách, potom vytvorili svoje

„Sadli sme si s riaditeľom nášho centra Tiborom Zifčákom a začali sme tvoriť spoločnú víziu ihriska. Chodili sme po rôznych mestách a pozorovali detské ihriská. Pýtali sme sa našich detí, čo by na ňom chceli mať a aké by malo byť. Mnohé túžili po detských domčekoch, šmýkačkách, hojdačkách. Dokonca pribudol aj ping-pongový stôl, čo bol nápad samotného pána riaditeľa,“ vymenúva Silvia Dikáczová. Na detskom ihrisku sa nachádzajú rôzne hracie prvky a preliezačky, ktoré deti z centra naplno využívajú.

Ihrisko vzniklo priamo pred budovou centra. Jeho príprava trvala asi tri mesiace. Predtým však bolo dôležité zabezpečiť všetko potrebné. „Nakreslili sme ho a vyskladali sami. Pomáhali nám zamestnanci, ale aj naše staršie deti, ktoré sa ochotne núkali. Tak si ihrisko budú ešte viac vážiť,“ opisuje proces jeho vzniku Silvia Dikáczová.

Mnohé deti prišli z prostredia, kde nemali možnosť hrať sa

„Máme blízko základnú školu. Keď sú učiteľky s deťmi vonku, raz za čas za nami prídu, či sa môžu pohrať,“ komentuje ďalší rozmer a prínos ihriska psychologička, podľa ktorej sú hry pre deti dôležité. Mnohé z nich prišli z prostredia, v ktorom nemajú hračky alebo možnosť hrať sa. „Tie menšie si pri hre rozvíjajú hrubú a jemnú motoriku. Spoločným hraním sa učia komunikovať a spolupracovať a navyše kvalitne trávia voľný čas. Hranie sa má veľa pozitívnych aspektov pre deti,“ dodáva. Na ihrisku sa tak stretávajú rôzne skupiny detí, ktoré žijú v rôznych častiach mesta.

Chystajú novú herňu, potešia ich skrine aj postele

V centre už dokončujú aj ďalší projekt, ktorý by mal byť hotový do konca mesiaca. Je ním vnútorná herňa pre deti, ktorú budú môcť využívať najmä v čase nepriaznivého počasia, v čase narodeninových osláv a iných akcií. Okrem toho, že deti navštevujú rôzne krúžky, chodia na výlety, kultúrne podujatia, budú mať ďalší priestor na hru.

V Kolárove sa vždy snažia poskytnúť všetko potrebné deťom i zamestnancom. Aktuálne by im urobilo radosť nové vybavenie a nábytok, ktorý sa pomaly opotrebúva. Či sú to skrine, kuchynská linka, postele, alebo iný nábytok, v Centre pre deti a rodiny Kolárovo sa tomu určite potešia.

„Má zmysel venovať sa zlepšovaniu podmienok pre deti, pretože ak čo i len dve z desiatich detí budú môcť slušne žiť a získajú vzdelanie, môžeme povedať, že to malo význam. Dávame deťom druhú šancu na život. Dokazujú nám to aj dospelí, ktorí u nás vyrástli a neraz sa za nami zastavia. Sú zvedaví, čo sa zmenilo odvtedy, čo odišli. Mali tu predsa svoj domov,“ hovorí vychovávateľka Jana Lukácsová, ktorá si pochvaľuje atmosféru v centre.

Mohlo by vás zaujímať