Na včely by sme mali myslieť pri sadení aj kosení. V Devíne vznikla komunita, ktorá šíri osvetu medzi deťmi aj dospelými

Občianske združenie Náš Devín pôsobí v bratislavskej mestskej časti Devín. Založila ho skupina mamičiek, ktoré si povedali, že chcú vytvárať podnetné prostredie pre svoje deti a najmä ich väčšmi spájať s prírodou – napríklad aj cez vnímanie užitočnosti včiel v ekosystéme. Preto vymysleli  projekt Aby nám včely neuleteli. 

Už cisárovná Mária Terézia kládla veľký dôraz na rozvoj včelárstva. Za jej panovania vyšlo niekoľko včelárskych patentov, v rámci ktorých sa odporúčalo, aby každý hospodár choval včely. V jednom z patentov sa tiež píše, aby boli majitelia panstiev vo vlastnom záujme nápomocní roľníkom, aby si každý mohol zaopatriť aspoň jeden úľ, vďaka ktorému by sa o včelách naučil viac.

Na včely by sme mali myslieť už pri sadení kvetov

V posledných rokoch sa veľa diskutuje o úbytku včiel v mestách. Mamičky z občianskeho združenia Náš Devín sa to rozhodli zmeniť. Nadácia VÚB si uvedomuje dôležitosť projektov, ktorým nie je ľahostajná ekológia a príroda okolo nás, preto aktivity projektu Aby nám včely neuleteli podporila.

Iniciátorky projektu motivuje predovšetkým prostredie, v ktorom s rodinami žijú. „V Devíne je vzácna rozmanitá príroda, ktorá je navyše chránená. Preto chceme ešte viac podporiť ekosystém a rozvoj včelstva, a tiež robiť osvetu o úlohe včiel v našom prostredí. Je tu veľa rodinných domov a záhrad, kde sa včelám môže dariť. Ľudí chceme upozorniť na to, aby mysleli na včely, keď budú vysádzať nové kvety v záhradách alebo kosiť svoje trávniky,“ vysvetľuje členka združenia Katarína Mihinová.

Vysadili vstup do sadu, na jeseň plánujú kvetnú lúku

Nový projekt mamičiek sa zatiaľ len rozbieha, keďže pandémia COVID-19 zasiahla aj ich aktivity. „Nepodarilo sa nám zasadiť všetko, čo sme plánovali, a tak čakáme na jeseň. Potrebovali sme nájsť vhodnú lokalitu, na ktorej by sme mohli vysadiť kvetnú lúku pre včely. Napokon sa nám to v spolupráci s mestským úradom podarilo a vytypovali sme jednu zanedbanú lúku, ktorú chceme zrevitalizovať,“ vysvetľuje Katarína Mihinová.

Mamičkám sa zatiaľ podarilo vysadiť vstup do starého sadu, ktorý slúži ako detské ihrisko. Nasadili sem nenáročné medonosné trvalky, ako sú šalvia, echinacea a mäta. V samotnom sade zasa k ovocným stromom pribudol jedlý gaštan, ktorý včely obľubujú. „Je to krásne zelené miesto, kde sa deti môžu hrať na drevených preliezačkách alebo v domčeku. Nechýbajú tam ovocné stromy, lavičky ani miesto na opekanie a v lete sa tam cvičí joga,“ opisuje Katarína Mihinová.

Nápad ľudí zaujal, do sadenia sa zapájajú dobrovoľníci

Pri rodinných domoch v lokalite Záhrady Devín zasa vznikla menšia skalka s kvitnúcimi skalničkami a bylinkami. „Do jej tvorby sa zapojili aj susedia vrátane záhradníka, ktorý dobrovoľníkov usmerňoval s rozmiestnením rastlín. Práce pri sadení a tvorbe skalky prebehli skôr komorne a v rúškach. Mnohí prispeli svojimi vlastnými rastlinami a kamene sme zvážali z okolia,“ opisuje členka združenia.

Výroba hmyzích domčekov aj beseda so včelárom

Vyzerá to tak, že toto leto bude v Devíne pestré. Počas leta sa chcú zamerať na osvetu detí. „Kvety oveľa viac opeľujú včely samotárky než včely medonosné, ktoré sú chované v úľoch. Aj preto sme sa rozhodli pre tvorbu hmyzích domčekov pre včely a motýle, ako aj pre výrobu napájadiel, aby sa mohli v horúcom lete bezpečne napiť. Popritom si povieme aj niečo o včelách samotárkach a cykle života včiel, aby deti porozumeli, prečo domčeky robíme a prečo majú taký tvar,” hovorí.

Popritom plánujú rôzne kvízy, hry a súťaže na tému včiel a včelstva. „Pre tvorivých máme pripravené workshopy výroby sviečok z medových plástov a ekologických obalov z včelieho vosku,“ vymenúva Katarína Mihinová. Mamičky naplánovali aj divadelné predstavenie Medovej rozprávky pre deti.

Prečítajte siNeďaleko Žarnovice vytvorili alej stromov, ktorá spája. Dedinu, lazy aj ľudí naokolo

Začalo sa to láskou k prírode a priateľstvom dvoch žien. Jedna odjakživa rada sadila stromy, druhá chcela v okolí lesov organizovať komorné koncerty. Spojilo ich spoločné nadšenie aj nápad vysadiť v prírode staré odrody ovocných stromov. Dvanásť kilometrov dlhá alej spája Horné Hámre s Kosťovým vrchom.

Pre dospelých sa uskutoční beseda so včelárom Dušanom Dedinským, ktorý má vlastné včelárstvo v Devínskej Novej Vsi. „Budeme hovoriť výlučne o  včelárstve – čo všetko obsahuje a ako si založiť úľ, keďže v našej mestskej časti by sa včelárstvu mohlo dariť,“ dopĺňa Katarína Mihinová.

Požičajte si knihy o včelách, vyrobte si obal z vosku

Jednou z oblastí, ktorej sa v združení Náš Devín venujú, je aj podpora čítania  detí pomocou aktivít, ako sú knižná burza či interaktívne čítania. V sade nechýba ani knižná búdka plná kníh. Čítania pre deti robí jedna z mamičiek. Vstupné je dobrovoľné a vyzbierané peniaze vždy idú na nákup nových kníh.

Najnovšie si deti môžu požičať niekoľko nových knižiek venovaných práve včelám, pričom za každú prečítanú knihu dostane malý čitateľ odmenu v podobe materiálu na výrobu ekologického obalu z včelieho vosku. Obal môžu využiť rôznymi spôsobmi, napríklad doň môžu zabaliť desiatu, ovocie alebo chlieb. Pre dospelých sú v miestnej knižnici k dispozícii odborné publikácie o včelárstve.

„Je zaujímavé, že pri rozvíjaní projektu sa sami dozvedáme nové veci. Vďaka rozhovorom so včelárom už napríklad vieme, že kvetnú lúku nestačí len vysiať, ale treba jej pripraviť aj dobrú pôdu a dobre sa o ňu starať. Našťastie je to jednoduchšie, ako sa starať o zelený trávnik,“ uzatvára Katarína Mihinová.

Mohlo by vás zaujímať