Prečítajte si pozitívne správy o malých aj veľkých úspechoch, ktoré sa v roku 2021 na Slovensku podarilo dosiahnuť v oblasti udržateľnosti a starostlivosti o životné prostredie.
V roku 2021 pôsobilo naprieč krajinou množstvo iniciatív, ktoré svojimi aktivitami a prístupom k prírode prispeli k zlepšeniu súčasného stavu a formujú budúcu podobu Slovenska.
VÚB banka spolu s Nadáciou VÚB ich podporili rôznymi spôsobmi: vyhlásením enviroocenenia Atlas, podporou prostredníctvom envirograntov či dlhodobou podporou partnerských projektov. Prinášame príbehy 11 podporených projektov, ktorými sa môžete inšpirovať.
Envirogranty pomáhajú, aby bolo Slovensko zelenou krajinou
Mnohé neziskové organizácie a iniciatívy sa dnes cieľavedome venujú ochrane biodiverzity i rozbehu zelenej ekonomiky. Nadácia VÚB sa aj ich podporou usiluje o zmierňovanie ekologickej a klimatickej krízy.
Utekáču vracajú starú tradíciu sklárstva
David Turčáni a Soňa Keresztesová, žijúci v dedinke Utekáč, premenili časť administratívnej budovy spustnutých sklární na dielňu Voštinári, v ktorej spojili chov včiel, sklárstvo a tradičné remeslo spracovania vosku so sociálnym podnikaním.
Deti z petržalskej školy sa učia žiť v súlade s prírodou
Aby sa do dvora Cirkevnej základnej školy Narnia v bratislavskej Petržalke vrátil život, rodičia detí v ňom vytvorili ostrovy biodiverzity. V rôznych častiach dvora pribudli prírodné ihriská, rady ovocných stromov, altánok, senzorický chodníček či kompostovisko. Deti majú na dvore motýlie lúky i vtáčie domčeky a dokonca zachytávajú dažďovú vodu.
Vo Vinosadoch vysadili aleje plné stromov
V dedinke Vinosady pod karpatskými kopcami sa rozhodli vysadiť niekoľko alejí rôznych stromov pre ďalšie generácie. Ľuďom ponúkli, že v aleji môžu dostať jeden zo stromov, ak sa oň budú starať. Mnohí si ku koreňom stromov dali zakopať škatuľky s rôznymi predmetmi.
Historicky prvé enviroocenenie Atlas vzdáva hold ekoiniciatívam
Slovensko má svoje environmentálne ocenenie, ktorým vzdáva hold všetkým ľuďom, organizáciám, firmám a iniciatívam založeným na princípoch zelenej ekonomiky. V prvom ročníku ceny Atlas sa ocitlo až 177 nominácií, z ktorých nezávislá porota vybrala 21 projektov, ktoré postúpili do finále.
Obec Slatinka prežila aj vďaka aktivistom
Dedinku Slatinka s viac ako 650-ročnou históriou, ktorá mala byť už niekoľkokrát zatopená priehradou, sa podarilo zachrániť aj vďaka Združeniu Slatinka, ktoré v obci pôsobí už takmer tridsať rokov.
Na Spiši zachraňujú ohrozené netopiere
Ochranári zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Slovenský raj si vzali pod svoje krídla netopiera raniaka hrdzavého, ktorého ohrozuje zatepľovanie panelákov na Spiši.
Súrodenci založili ekobiznis, ktorý dáva prácu aj ľuďom so znevýhodnením
Alena a Tomáš Horváthovci vytvorili sociálny biznis a založili ekologickú značku sobi.eco, ktorá vyrába tašky a obaly z recyklovaného šatstva a použitých plastov.
Cyklokoalícia sa snaží o čo najviac bicyklov na slovenských školách
Stovky detí v niektorých slovenských obciach dochádzajú do školy na bicykli aj vďaka občianskemu združeniu Cyklokoalícia, ktoré sa v spolupráci so samosprávami snaží, aby bolo bicyklov na školách čo najviac. Samosprávy už nemusia presviedčať o výhodách jazdenia do školy, samy sa ozývajú so žiadosťou o radu.
V škole v Štiavnických Baniach zachytávajú dažďovú vodu
Školský pozemok Základnej školy v Štiavnických Baniach vďaka záujmu o prírodu a životné prostredie pretvorili na ideálne prostredie pre rastliny, zvieratá aj ľudí. Škola je navyše unikátom, pretože sa v nej vyučuje sokoliarstvo, starostlivosť o kone a v záujme o prírodu a životné prostredie sa tu ide do hĺbky.
Lepší verejný priestor pre všetkých
Nadácia VÚB dlhodobo podporuje partnerské projekty, ktorých pozitívny dosah budú cítiť aj ďalšie generácie. Medzi nimi Novú Cvernovku či Prüger-Wallnerovu záhradu v Bratislave, ktorá sa tento rok otvorila verejnosti.
V Novej Cvernovke vytvorili park
Keď počas druhej vlny pandémie v bratislavskom kultúrnom centre Nová Cvernovka utíchli komunitné aktivity, dobrovoľníci sa pustili do tvorby verejného parku a našli pri nej využitie starého stavebného odpadu z rekonštrukcie.
Záhrada Prügerka sa otvorila ľuďom
Prüger-Wallnerova záhrada v Bratislave nezostáva ani na chvíľu prázdna. Za pár rokov sa zmenila na nepoznanie. Počas týždňa ju navštevujú rôznorodé skupiny ľudí, aby si vychutnali pokoj v tieni majestátnych stromov.