Tomčany sú rastúcou mestskou časťou Martina, sťahujú sa sem mladé rodiny. Poza domy sa im prepletajú meandre Sklabinského potoka, ktoré boli prednedávnom zamorené čiernou skládkou. Skupina miestnych z občianskeho združenia Malé veľké veci pre Martin sa odmietala ďalej prizerať ničeniu prírody, odpad vypratala a okolo Sklabinského potoka začala budovať rekreačnú zónu Tomčianska alej.
Keď sa manželia Chomovci presťahovali do Tomčian, natrafili na zanedbanú alej, do ktorej ľudia roky prinášali odpad z celého okolia. Nechávali ho pod konármi kríkov a starých vŕb. Odpad sa sústavne hromadil, až nakoniec vznikla nelegálna skládka v blízkosti vodného toku, pred ktorou všetci zakrývali oči a do lokality radšej ani nechodili.
„Našli sme tu stavebný i záhradný odpad, kusy asfaltu, betónu, rúry, vyhodené časti domových striech, plechy… To všetko ľudia vyhadzovali do húštin a k potoku, čo zmenilo jeho ráz. Vytvorili sa v ňom umelé brehy,“ hovorí Veronika Chomová.
Alej pritom tvorí 370 metrov krásnych meandrov Sklabinského potoka (Jordán), kde možno na jar pozorovať kačky a celoročne počúvať spev rôznych druhov vtákov. V potoku žijú pstruhy a sladkovodné slávky. Sklabinský potok slúži aj ako chovný potok.
„Odpad nám nedal spať, potrebovali sme ho vypratať. Najprv sme začali s malou lopatou, hrabľami a rýľom, no napokon sme zistili, že sa do toho treba pustiť vo veľkom. Aj vďaka podpore Nadácie VÚB sme vybavili nakladač a kontajnery, aby sme brehy potoka a jeho okolie zbavili záťaže a odkryli potenciál územia,“ vysvetľuje Veronika Chomová, ktorá spolu s ostatnými členmi združenia a s dobrovoľníkmi doteraz vyniesla z územia 19 veľkokapacitných kontajnerov odpadu.
Skupina Martinčanov čistí čiernu skládku už od minulého roka. Zachraňujú potok a jeho okolie, aby mohli premeniť zanedbanú zeleň na príjemné prostredie slúžiace na relax, prechádzky či piknik.
Alej čistili vo voľnom čase, pridáva sa čoraz viac ľudí
V marci tohto roka bola naplánovaná nová etapa čistenia, lenže pandémia koronavírusu mnohé zmenila. „Doslova nás zastavila v prácach, preto sme museli zorganizovať ďalšie upratovanie v októbri,“ hovorí Veronika Chomová.
Priznáva, že spočiatku ľudia aktivitám združenia neverili. Mysleli si, že ich robia s vidinou vlastného prospechu. „Alej sme čistili vo voľnom čase a na začiatku sme práce financovali z našich peňazí. To všetko s jediným zámerom, aby sme zveľadili prostredie, v ktorom žijeme, a aby sme sprístupnili tieto prírodné krásy aj ostatným,“ hovorí.
Ľudia v združení sa snažia ukázať druhým, že sa dajú urobiť aj veľké veci a nestojí to ani veľa námahy. Stačí iba chcieť. „Chceme kultivovať svoje okolie a robiť ho trvalo udržateľným, aby sa v ňom všetci cítili dobre,“ vysvetľuje Veronika Chomová, ktorá je presvedčená o tom, že veci nestačí len urobiť, ale treba im dať aj vyššiu, estetickú a ekologickú podobu.
Mnohí to už pochopili a pridávajú sa k ľuďom zo združenia. „Keď sa spustilo hlasovanie o podporu nášho projektu, ľudia nám volali, pýtali sa, ako sa môžu pridať. O aleji veľa nepočuli, preto sa zaujímali, kde sa nachádza. A tak začali prichádzať.
Začalo sa to láskou k prírode a priateľstvom dvoch žien. Jedna odjakživa rada sadila stromy, druhá chcela v okolí lesov organizovať komorné koncerty. Spojilo ich spoločné nadšenie aj nápad vysadiť v prírode staré odrody ovocných stromov. Dvanásť kilometrov dlhá alej spája Horné Hámre s Kosťovým vrchom.
Chodí nás sem čoraz viac, pribudli vstupné informačné tabule, hmyzie hotely, vtáčie búdky, ale čo je najdôležitejšie, ľudia sem úplne prestali vyvážať odpad,“ pochvaľuje si Veronika Chomová.
Pribudli ohniská i sedenie, namontujú aj lavičky
Už čoskoro sa začne posledná etapa úpravy aleje. Dobrovoľníkov čakajú preriezky konárov stromov, aby mohli odstrániť zvyšné skládky hlboko v kríkoch a pod stromami v húštine. „V spolupráci s letiskom v Tomčanoch sa nám podarilo alej niekoľkokrát v lete pokosiť, naviezli sme sem zeminu, pribudli ohniská i sedenie.
Zostáva nám ešte namontovať prírodné lavičky, pribudne piknikové posedenie a Tomčiansku alej budú môcť ľudia naplno využívať,“ teší sa Veronika Chomová.
Alej vytvorili pre rodiny s deťmi, ale aj pre bežcov a cyklistov
Alej tak bude pripravená pre deti i dospelých, ale aj rekreačných športovcov, ktorí radi zmysluplne trávia voľný čas. Zároveň môže byť súčasťou relaxačno-turistického okruhu. Z Martina už vedie do Tomčian nový cyklochodník, prechádza popri tomčianskom športovom letisku i leteckom múzeu. Cykloturisti tak budú môcť bezpečne vyraziť z Martina, posedieť si v tieni stromov Tomčianskej aleje a pokračovať ďalej cyklotrasami na území Sklabinského podhoria či celej Turčianskej kotliny.
Ľudia okrem oddychu v relax zónach môžu sledovať prírodu a vnímať prepojenie s ňou. Uvidia život v hmyzích hoteloch či hniezdenie vtákov v jarnom období. Lokalita aleje je atraktívna aj v zime, potok zamŕza a v meandroch sa vytvára miesto na bezpečné prírodné klzisko.
Vďaka aktivistom z občianskeho združenia Malé veľké veci pre Martin si Martinčania budú môcť vychutnať posedenie v príjemnom tieni stromov pri vode a ich deti si budú môcť vybehnúť z domu do bezpečného prírodného prostredia.