Na to, aby sa diali veľké veci, netreba stočlenný tím ani milióny eur. Stačí pár ľudí, ktorých spája snaha meniť veci k lepšiemu, vytrvalosť a nadšenie pre krajší svet. Zachraňovať zničené pamiatky, navzájom si pomáhať či zlepšovať život vo svojom okolí. To je len zlomok aktivít, ktorými komunity z rôznych miest na Slovensku prispievajú k pozitívnej zmene okolo nás.
Nadácii VÚB záleží na projektoch, ktoré sa na Slovensku snažia o záchranu pamiatok pre ďalšie generácie, spájajú ľudí a vytvárajú v spoločnosti dobro a pozitívnu energiu. Preto už niekoľko rokov podporuje zmysluplné projekty naprieč celým Slovenskom v rámci programu Komunitné granty. Spoznajte štyri z mnohých komunitných projektov, ktoré Nadácia VÚB podporila.
V Trenčíne organizovaním vedomostného kvízu spájajú generácie
Medzigeneračný kvíz Oflajn, ktorý sa pravidelne koná v Trenčíne, spája ľudí, ktorí by sa možno bežne nestretli, a dokáže ich zabaviť natoľko, že zrazu ani nepomyslia na pozeranie do mobilu. Kvíz organizuje nezisková organizácia Voices, ktorá sa venuje vzdelávaniu, kultúrnym a voľnočasovým aktivitám.
Kvíz je určený všetkým a neexistujú žiadne podmienky, kto môže a nemôže na Oflajn prísť. „Našou motiváciou je ponúknuť ľuďom príležitosť stretnúť sa, vypnúť mobily, trochu sa zabaviť, niečo sa naučiť a spolu pomôcť ďalšiemu dobrému nápadu. Zároveň chceme v účastníkoch podporiť zdravé sebavedomie, spolupatričnosť, otvorenosť, pozitívny postoj k mestu, ku komunite, k sebe samému, ale aj k príslušníkom iných generácií. Pozitívna energia je prínosom pre dobro celej komunity. Stredoškoláci, ktorí nám pomáhajú, sa na príprave všeličo naučia a je to pre nich užitočnejšie ako nejaké teoretické kurzy,“ vysvetľuje riaditeľ organizácie Voices a zakladateľ kvízu Ivan Ježík.
Nie je to len o stretnutí ľudí rôznych vekových kategórií, na kvízoch sa stretávajú ľudia z rôznych oblastí, rodiny alebo starí známi. „Chodievajú sem kolegovia a kolegyne z práce, spolužiaci z triedy so svojou profesorkou, ale máme aj partie, ktoré si u nás urobia trojgeneračné rodinné stretnutie. Nejde však len o rôzne vekové skupiny. Zrazu sa prirodzene stretnú na jednom mieste študenti, umelci, učitelia, úradníci, podnikatelia a seniori. Rozprávame sa o meste a lepšie spoznávame, v čom sú naše názory na kvalitný mestský verejný priestor rovnaké a v čom sa líšia,“ opisuje atmosféru kvízu Ježík.
Dorka bags v Prešove a Košiciach dáva ženám v núdzi prácu
Ďalší projekt, ktorý oslovuje čoraz viac ľudí na Slovensku, vznikol ako súčasť centra Dorka, domova pre ženy v núdzi, ktoré sa nachádza v Košiciach a v Prešove. Dorka bags je špecifická forma komunitného projektu, ktorý spája ženy v núdzi a zároveň im dáva možnosť zarobiť si. Ženy v centre šijú krásne tašky z odpadového materiálu, ktorým je nevyužitá banerová reklama, čiže umelohmotné reklamné plachty. PVC materiál, z ktorého sa vyrábajú, je tretím najpoužívanejším plastom na zemi.
Každý kus má iný dizajn aj iný príbeh. „Je to taška, za ktorou je konkrétny príbeh ženy, ktorá ju vyrobila, aby potešila iných ľudí a zároveň pomohla sebe a svojim deťom zlepšiť život. Je to taška, na výrobu ktorej bol použitý materiál, ktorý má tiež svoj vlastný príbeh. Možno bol baner použitý na premiére filmu, ako reklama na nový výrobok či podujatie, napríklad festival Pohoda. Neskončil však v koši, ale jeho príbeh pokračuje ako taška, ktorá putuje na rôzne miesta sveta − do USA, Dubaja či do Číny. Do sveta sa dostávajú cez sociálne siete a našich podporovateľov a priateľov, ktorí žijú a pracujú v zahraničí,“ hovorí zamestnanec centra Martin Cvik.
Výroba Dorka bags sa uskutočňuje v šijacej dielni vytvorenej priamo v centre Dorka v Košiciach a v Prešove. „Väčšinou šijú po večeroch alebo po práci. Za pol hodiny vedia vyrobiť celú tašku. V prípade veľkej objednávky ženy šijú a o ich deti sa v centre starajú dobrovoľníčky alebo si deti varujú mamičky navzájom,“ hovorí o systéme práce.
Peniaze z predaja tašiek putujú na úhradu nákladov s nákupom spojovacieho materiálu a ostatných doplnkov potrebných na ušitie každej tašky, údržbu šijacích strojov a hlavne žene, ktorá sa na výrobe tašky podieľala. Príbeh tašiek Dorka bags je naozaj neobyčajný. Preto sa aj vo VÚB banke rozhodli podporiť ho.
V bratislavskom Pentagone vytvorili pre ľudí komunitnú miestnosť
O zmenu k lepšiemu sa snažia aj v bratislavskom bytovom dome Pentagon. Jeho povesť dnes už veľmi neprekvapuje, no ľudia, ktorí sa rozhodli Pentagon zmeniť, zrejme áno. Ich cieľom je vrátiť domu dušu a vytvoriť miesto, v ktorom sa ľudia budú poznať a sused suseda opäť zdraviť.
Projekt, ktorého cieľom je priniesť do Pentagonu ľudskosť, pochopenie a radosť zo života, nazvali Pentagon je náš domov. V rámci neho chcú zlepšiť život v Pentagone, ale aj inšpirovať ľudí mimo neho. „Učíme sa, ako bojovať proti zlu, a zároveň veríme, že projekt raz pomôže nielen nám, ale aj iným ľuďom, ktorí majú podobný problém vo svojom bytovom dome,“ predstavuje ciele projektu Peter Grečko.
V januári tohto roku vznikla v Pentagone komunitná miestnosť, ktorá je určená pre všetkých slušných ľudí v dome. Okrem tematických besied či kultúrnych podujatí sa v nej pravidelne konajú stretnutia výboru vlastníkov bytov. Riešia domovú agendu, koordinácie prác na renovácii domu či spoluprácu so správcom ohľadom domového poriadku a zásad bezpečnosti.
Priestor tvorí hlavná miestnosť s multifunkčným využitím, sociálne zariadenie (WC) a minikuchynka. Pred vstupom do priestorov je umiestnená stála výstava histórie domu formou bannerov, letákov a fotografií, ktoré prezentujú príčiny kritického stavu v dome. „Snažíme sa, aby sem ľudia prišli a aby ich bolo čím ďalej, tým viac pozitívne naladených. Potrebujeme, aby sme boli tím. Je fajn stretnúť sa tu, dať si kávu a čaj a porozprávať sa o bežných veciach,“ vysvetľuje Peter Grečko z občianskeho združenia Bezpečné bývanie.
V Rožňave menia starý kláštor na kultúrno-kreatívne centrum
Vďaka občianskemu združeniu Otvor dvor kvitne nadšenie pre nové projekty aj v Rožňave. Komunita nadšencov chce mestečku s takmer 700-ročnou banskou tradíciou vdýchnuť nový život. Po dlhom hľadaní vhodného priestoru pre svoje aktivity natrafili na starý františkánsky kláštor.
Tomáš Székely spolu s Radom Kovácsom a s ďalšími ľuďmi zo združenia Otvor dvor sa rozhodli pretvoriť priestor kláštora na kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, ktorý bude slúžiť nielen Rožňavčanom, ale privíta aj návštevníkov mesta.
V Kláštore dnes funguje sociálny podnik krajčírskej dielne Monastery. Svoje zázemie tu však onedlho nájdu aj miestne občianske združenia. Bude v ňom predajňa pre tvorivých ľudí i bezobalový obchod, pribudne kníhkupectvo a kaviareň. Na druhom poschodí budú výtvarné ateliéry, skúšobňa pre hudobné kapely, nahrávacie štúdio, co-workingové priestory, ktoré si bude možné prenajať. V ďalšej časti budú ubytovacie priestory pre tzv. rezidenčné pobyty kreatívnych ľudí, umelcov a dizajnérov z iných miest alebo zo zahraničia, ktorí v Rožňave pobudnú nejaký čas, aby tu tvorili.
Vznikajú tu izby pre hostí, ateliéry a priestory pre umelcov. „V Kláštore sa budú stretávať ľudia s rôznymi záujmami, aby slobodne tvorili, hľadali, vymýšľali a realizovali to najlepšie pre verejné priestory mesta. Pre nás Kláštor znamená možnosť niečo robiť. Dať šancu, poskytnúť priestory, kde sa môžu tvoriť zaujímavé nápady, kde ľudia dostanú podporu a vďaka čomu sa obnoví život v meste,“ dodáva Rado Kovács.