V Dubnici nad Váhom si veľmi originálne poradili s nevyužitým priestorom mestskej knižnice. Na mieste, kde sa nachádzal nehostinný chodník s hrdzavejúcim plotom, vznikla letná čitáreň, v ktorej si návštevníci môžu nerušene čítať. Súčasťou čitárne je aj bylinková záhrada, pričom každá rastlina je označená tabuľkou s názvom a stručným spôsobom využitia.
Nadácii VÚB záleží na projektoch, ktoré sa zameriavajú na zaujímavé formy vzdelávania či na prepájanie komunitných aktivít s myšlienkou ekológie. Projekt vytvorenia letnej čitárne a ekozáhradky podporila v rámci komunitných grantov. O projekte sme sa porozprávali s Evou Granátovou, referentkou strategického rozvoja mesta Dubnica nad Váhom.
Ako vznikla myšlienka vytvoriť vo vašej mestskej knižnici letnú čitáreň?
Ešte pred tým, ako sme založili letnú čitáreň, sme v knižnici upravovali záhradu, ktorá sa nachádza pred hlavným vchodom do oddelenia beletrie a náučnej literatúry. Od začiatku sme chceli, aby toto miesto slúžilo ľuďom na príjemné posedenie pri knihe. Sme knižnica a našou prioritou je podpora čítania v našom meste. Začali sme teda rozmýšľať, ako by sme mohli ešte väčšmi skultúrniť a efektívne využiť priestor pred oddelením pre deti a mládež. Najviac sa nám zapáčila predstava letnej čitárne aj s ekozáhradkou.
Na čo tento priestor slúžil predtým?
Na jeho mieste sa nachádzal iba chodník, ktorý bol prekrytý strechou so starou krytinou. V podstate nemal iný význam. Z estetického hľadiska nepôsobil najlepšie.
Aké knihy majú návštevníci v letnej čitárni k dispozícii?
V čitárni si možno prečítať akékoľvek knihy, ktoré máme v našom knižničnom fonde. Návštevníci si ich môžu vypožičať, ale môžu si priniesť aj svoje vlastné tituly alebo časopisy. Knižné dary od ľudí prijímame. Samozrejme podľa uváženia. Zaraďujeme ich do fondu pre potreby knižnice, nielen pre ich využitie v čitárni.
Kto čitáreň najviac využíva?
Na kreslách medzi bylinkami najčastejšie uvidíte sedieť deti a ich rodičov, ktorí navštevujú našu knižnicu. Celý tento priestor sme plánovali prebudovať práve kvôli deťom a mladým ľuďom. Pochopiteľne, nepošleme preč ani dospelých, tí však majú svoju vlastnú letnú čitáreň pred hlavným vchodom knižnice.
Posedenie je k dispozícii aj záujemcom zo susedného centra neziskových organizácií, teda prevažne seniorom, ktorí by si u nás chceli posedieť a niečo prečítať. Priestor je otvorený pre všetkých, ale snažíme sa, aby ho využívali prevažne naši čitatelia, prípadne členovia centra neziskových organizácií.
Súčasťou letnej čitárne je aj ekozáhradka. Kto sa o ňu stará?
O záhradku sa starajú samotní pracovníci knižnice. Návštevníci ju využívajú na posedenie s knihou na čerstvom vzduchu, ale aj na zoznámenie sa s bylinkami. V prípade záujmu si môžu čo-to zo záhrady odtrhnúť a odniesť domov.
Čo pestujete v ekozáhradke?
Ide o jednoduchý koncept záhradky, kde sme do kvetináčov nasadili liečivé bylinky a koreniny, ktoré sú bežne dostupné a používané v ľudovej medicíne či v kuchyni. Bylinky pravidelne striháme a sušíme, aby mohli byť k dispozícii aj našim návštevníkom.
Vaším cieľom bolo aj organizovať v čitárni podujatia. Na čo sa chcete zamerať?
Čitáreň je ideálnym miestom na organizovanie ekologickej výchovy a na spoločné čítania. Tešíme sa na teplé mesiace, keď jej potenciál využijeme. Do budúcna sme premýšľali aj o vysadení stromov, ktoré by vytvorili ešte lepšiu prírodnú kulisu, uzavreli by priestor a poskytli väčší pokoj a pocit súkromia.
Ako aktuálna situácia ovplyvnila vaše aktivity?
Priestory mestskej knižnice sme pre verejnosť uzavreli v súvislosti s opatreniami, ktoré si vyžaduje momentálna situácia. Na mestskom úrade máme aktuálne tiež uzavretý režim, a keď ľudia potrebujú, môžu nám zavolať alebo sa s nimi dohodneme elektronicky. Keď sa situácia upokojí, otvoríme knižnicu aj našu čitáreň.