Podcast: Priateľstvo je na ulici určitá forma ochrany, hovorí riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš

Ľudia bez domova sú predovšetkým ľuďmi. Tak ako každého aj ich tešia dobré vzťahy, priateľstvá a pocit bezpečia. Vďaka neziskovej organizácii Depaul Slovensko dostávajú možnosť nocľahu aj šancu opäť začať pracovať a vyriešiť problémy s dlhmi. S jej riaditeľom Jozefom Kákošom sme sa v prvom podcaste Srdcoviek rozprávali o projekte, vďaka ktorému si ľudia zarábajú prácou na ubytovanie.

Projekt Na polceste k domovu vznikol v roku 2012 v neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova. Rozvíja u ľudí zručnosti, dáva im šancu opäť sa začleniť do bežného života a motivuje ich pracovať. Základom sú brigády, vďaka ktorým si môžu zabezpečiť stravu a nocľah v spoločných izbách. Nadácii VÚB záleží na spoločenskozodpovedných projektoch, a preto projekt Na polceste k domovu podporila.

Vypočujte si prvý podcast Srdcoviek, v ktorom sa o projekte Na polceste k domovu rozprávala s Jozefom Kákošom redaktorka Marianna Palková.

V podcaste sa dozviete:

  • ako sa zo záujmu ľudí sadiť kvety stal komplexný projekt,
  • čo znamenajú tri stupne brigády v Bratislave,
  • prečo ľudia bez domova často volia radšej možnosť čiernej práce,
  • príbeh Slava, ktorý sa vďaka pomoci Depaul Slovensko dostal z ťažkej situácie,
  • o ľuďoch, ktorí chcú v Depaul Slovensko pracovať, o rezbárovi či lekárovi.

Podcast si môžete vypočuť aj na Spotify a Soundcloude.

Jozef Kákoš

Kto je Jozef Kákoš?

Riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko. Vyštudoval históriu a k práci v sociálnej oblasti sa dostal pred 10 rokmi, keď nastúpil na pozíciu pomocného pracovníka do Nocľahárne sv. Vincenta de Paul. Okrem ľudi bez domova, ktorým sa venuje doteraz, pracoval aj s ľuďmi zasiahnutými prírodnými katastrofami, utečencami a cudzincami žijúcimi na Slovensku. Je otec troch detí. S manželkou a deťmi býva v Kútoch na Záhorí.

Mohlo by vás zaujímať