Martina Tvrdoňová z projektu dakujeme.sk: Rodiny, ktoré potrebujú pomoc, sa často boja závisti okolia

Martina Tvrdoňová je riaditeľkou občianskeho združenia WellGiving, pre ktoré je konať dobro každodenným cieľom. Dobro pre ľudí, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Hoci je väčšinou ona tá, ktorej iní ďakujú, veľmi dobre si uvedomuje hodnotu vecí, za ktoré je vďačná ona sama.

Jedným z projektov, ktoré vo WellGiving vznikli, je aj prvý darcovský portál na Slovensku − dakujeme.sk. Zameriava sa na pomoc rodinám s postihnutým dieťatkom, ovdoveným rodinám, rodinám s onkologicky chorým členom a vážne chorým ľuďom. Dnes vďaka štedrosti ľudí a firiem projekt ročne finančne pomôže približne dvesto rodinám a ľuďom.

Dôvera darcov je vzácna

Martina si uvedomuje, že darcovstvo nie je samozrejmosť. Preto si cení ľudí, ktorí projektu dôverujú. „Dakujeme.sk je pre mňa tetovaním v srdci. Rozbehli sme ho pred desiatimi rokmi. Mesačne tam nájdete približne tridsať príbehov ľudí a rodín, ktoré sú skutočné a autentické. Píšu ich samotní ľudia, mamy, neziskové organizácie,“ hovorí riaditeľka organizácie WellGiving, v rámci ktorej projekt dakujeme.sk vznikol.

Celý projekt je transparentný, založený na daroch pre ľudí, ktorí pomoc potrebujú. „Darca sa rozhodne, komu dar venuje. Vidí, na aký účel daruje financie. Myslím, že je to jeden z najtransparentnejších spôsobov, ako pomôcť. Dôverujeme, ale preverujeme. Obdarované rodiny žiadame, aby nám preukázali, či dary minuli na účel, ktorý uviedli. Dôvera darcov je totiž veľmi vzácna,“ hovorí o systéme fungovania.

Ľudia sú štedrejší

Nedá sa pomôcť všetkým, Martina s tímom kolegov si to uvedomujú, no snažia sa urobiť maximum. Po rokoch môžu tvrdiť, že ľudia darujú viac než kedysi. „Je úžasné vidieť, ako rastieme. Ľudia sú štedrejší. Pomáhame každý rok čoraz viac. Tento rok som zažila skutočnú silu dakujeme.sk. Pre Jakubka, ktorý nemá holenné kosti, sa nám podarilo získať viac ako 164-tisíc eur za dva mesiace. Nikdy by som neverila, že je to možné,“ hovorí Tvrdoňová.

 „Za tie roky vidím, že ľudia, ktorí sú vďační, sú šťastnejší, spokojnejší, veselší. To prajem každému človeku.”

„Myšlienka rozbehnúť dakujeme.sk vznikla u nás doma v obývačke. Bola som vtedy na materskej dovolenke. S kamarátom Danielom Durišom a s manželom Ľubošom sme chceli vymyslieť podnikateľský projekt. Crowfundingový portál v tom čase na Slovensku neexistoval. Postoje nadácií a priateľov boli k nášmu úsiliu skeptické. Argumentovali tým, že Slováci sú nedôverčiví,“ spomína na rozbeh projektu Martina.

„Rozhodli sme sa ísť do toho a preskúmať potenciál a dnes okrem dakujeme.sk úspešne existujú aj ďalšie platformy. Prvú verziu „ďakujeme“ sme urobili na kolene. Pomoc sme sa rozhodli poskytovať adresne: konkrétnym deťom, rodinám, ľuďom.  Darcom dávame možnosť rozhodnúť sa, komu pomôžu, vybrať si príbeh, ktorý podporia,“ dodáva.

Finančná pomoc ťažkú situáciu zmierňuje

Projekt dakujeme.sk je o rodinách, ktorým sa priority v živote otočili v priebehu sekundy. „Slovensko zažíva svoje najlepšie obdobie v histórii. My však poznáme aj inú realitu. Sú rodiny, ktoré si nedokážu pomôcť sami, či už pre ochorenie alebo dlhodobú hmotnú núdzu. Keď sa vám narodí dieťatko s vážnym ochorením, zabudnite na kariéru. Život sa vám úplne zmení. Je to maratón cez desiatky prekážok. Hneď prvou je správna diagnóza.

Druhou výber liečby, rehabilitácií. Hráte o čas. Pre dieťa má zmysel urobiť maximum v jeho prvých troch rokoch života. Potom príde klasická otázka: Ale za čo? Tým, ktorí sú ochotní podeliť sa, dávame možnosť pomôcť adresne konkrétnemu človeku, na konkrétny účel. Mojím tichým želaním je, aby rodiny preklenuli neľahké chvíle, nerozpadli sa. Finančná pomoc ich nesmierne ťažkú situáciu zmierňuje,“ vysvetľuje Martina.

„Podstatné je, či sme pomohli každej konkrétnej rodine, alebo nie. Či sme pomohli v plnej výške, alebo len čiastočne. Časom človek pochopí, že nedokáže pomôcť vždy, keď treba. Projekt posúva ďalej aj nás mamy, ktoré na ňom pracujeme. Zažili sme zázraky, ale aj obdobie, keď dakujeme.sk rástlo, a napriek tomu sme nemali potrebné zdroje.

Po piatich rokoch existencie do projektu dakujeme.sk vstúpili ľudia a organizácie, ktoré mu veľmi pomohli. Vďaka ich štedrosti a dlhodobej podpore sme za 10 rokov venovali takmer 1,5 milióna eur vyše 2 800 deťom s postihnutím či s vážnymi ochoreniami, ľuďom a rodinám v núdzi,“ vysvetľuje Martina.

Jedným z darcov, ktorí projekt podporujú, je aj Nadácia VÚB. „Štartovné, ktoré poskytuje Nadácia VÚB, vnímam ako skokanský mostík pre rodiny. Štartovné znamená prvý dar vo výške 200 € pre dieťa na rehabilitáciu, liečbu, operáciu. Často však potrebujú oveľa vyššiu sumu. Rodinám vieme pomôcť, len keď sú aktívne. Žiadame, aby nám dokladovali pravdivosť údajov.

Oslovili mailom svojich priateľov, príbuzných, blízkych, aby im prispeli, resp. aby ich príbeh zdieľali medzi priateľmi. Často sa však obávajú závisti okolia. Bez toho, aby napísali svoj príbeh, opísali trápenie, prekážky, ktorým denne čelia, to nejde. Je to cesta, ako si získať dôveru ľudí. Štartovné vo výške 200 eur motivuje obe strany. Rodine dáva nádej, že dosiahne potrebnú cieľovú sumu, a darcovia zas radi podporia príbeh, v ktorom vidia, že aj Nadácia VÚB rodine dôveruje,“ vysvetľuje riaditeľka.

Možno aj vďaka svojej práci si Martina uvedomuje hodnotu vecí, ktoré sú pre mnohých ľudí samozrejmosťou.  Za čo je vďačná Martina Tvrdoňová? „Za rodinu, za dobrých veľkorysých ľudí, ktorí mi umožnili venovať sa tomu, na čo mám danosti, v čom vidím zmysel. Určite som vďačná aj za dôveru ľudí a Boha, že mi zverili projekt dakujeme.sk. Nesmierne si vážim mamičky, ktoré denne pracujú pre dakujeme.sk bez nároku na odmenu − sú úžasné, vytrvalé, pomáhajú s láskou,“ menuje Martina a dodáva:  „Za tie roky vidím, že ľudia, ktorí sú vďační, sú šťastnejší, spokojnejší, veselší. To prajem každému človeku.“

Martina Tvrdoňová

Kto je Martina Tvrdoňová?

Martina Tvrdoňová je riaditeľkou OZ WellGiving a darovacieho portálu dakujeme.sk. Osem rokov pracovala v Centre pre filantropiu. Absolvovala ročný študijný pobyt v USA, zameraný na rozvoj filantropie a marketing neziskových organizácií. Rozvoju individuálnej a korporátnej filantropie sa venuje od roku 1997. Je jednou z priekopníčok v oblasti sociálneho podnikania prostredníctvom projektu Z dobrých rúk, ktorý zastrešuje 15 chránených dielní na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať