Jaskyniari z Gemera: Čistíme jaskyne, ktorých podzemné riečky napájajú Rožňavu pitnou vodou

Jaskyniari z Rožňavy sa pustili do čistenia jednej z gemerských jaskýň s najnáročnejším prístupom. Z Jaskyne v ponore Jašteričieho jazera vynášajú predmety, ktoré tu v minulosti nechali jaskyniari počas svojho bádania alebo ich sem odhodili neuvedomelí ľudia. 

Jaskyne lákajú ľudí od nepamäti. Predstavujú unikátne ekosystémy, ktoré podporujú ekologickú stabilitu a rozmanitosť. Okrem toho, že sú dôležitým zdrojom pitnej vody, sú aj domovom mnohých vzácnych živočíchov.

Ladislav Juhász patrí medzi vášnivých gemerských jaskyniarov. Pracuje ako profesionálny hasič a voľný čas rád trávi v podzemí. K speleológii ho doviedol jeho otec, ktorý je tiež jaskyniar. Tvrdí, že pobyt v podzemí mu prináša pokoj a relax.

„Odmalička sme s otcom navštevovali jaskyne v Slovenskom krase. Naučil ma bádať a inšpiroval ma k láske k podzemiu,“ hovorí. Postupne sa začal združovať s podobne zapálenými kamarátmi a v Rožňave založili Jaskynnú záchrannú skupinu – Slovenský kras.

Gemer má obrovské jaskynné bohatstvo

Región Gemera je jedným z najbohatších na krasové javy. Na celom Slovensku sa nachádza vyše 7 000 jaskýň, pričom len na chránenom území Slovenského krasu ich nájdeme viac ako tisíc.

„V Slovenskom krase sa nachádza vápencové podložie. Rožňavskou kotlinou preteká rieka Slaná. Tým, že voda rozpúšťa vápenec, v ňom vymýva rôzne krasové útvary,“ vysvetľuje Ladislav Juhász.

Diery a pukliny odjakživa pútajú pozornosť ľudí. Mnohí skúšajú, akú hĺbku majú priepasti, na ktoré natrafia. Nehádžu do nich len kamene, ale všetko, čo je práve poruke: kedysi to boli podkovy, dnes sú to plastové fľaše a rôzny drobný odpad. Málokto však vie, že jaskyne sú prírodnými pamiatkami.

Ladislav Juhász so skupinou jaskyniarov sa v posledných rokoch zameriavajú na čistenie Jaskyne v ponore Jašteričieho jazera. Bola objavená v obci Silica pod kopcom Fabiánka ešte začiatkom 80. rokov minulého storočia. Odvtedy v nej už bádali mnohí.

„V jaskyni sme našli staré hadice a rôzne pracovné nástroje, ako čakany, hrdzavé kladivá, telefonické káble, drôty, sekáče, lopaty či rozpadnuté svietidlá. Dnes sú už v značnom štádiu rozkladu. Aj preto sme sa ich rozhodli po desiatkach rokov vyniesť von,“ opisuje jaskyniar. Za minulý rok sa im podarilo len z tejto jaskyne vyniesť až 40 kilogramov odpadu.

Zatepľovací boom ohrozil netopiere, dnes sú pod krídlami ochranárov

Na sídliskách s nami žijú netopiere, ktoré chytajú hmyz vrátane komárov a popri tom zvyšujú biodiverzitu krajiny. Donedávna sme sa k nim nesprávali ústretovo, mnoho ich zahynulo a ich úkryty boli neraz zničené. Vďaka ochranárom je dnes zabezpečené, že naši lietajúci spoločníci dokážu s nami v mestách prežiť.

Čistota jaskyne ovplyvňuje aj kvalitu vody

Dôvodom čistenia Jaskyne v ponore Jašteričieho jazera je aj fakt, že dažďová voda presakujúca povrchom sa spája v podzemí Slovenského krasu. Akýkoľvek konár, plast alebo iný odpad, ktorý sa dostane do podzemia, sa vo vode začne rozkladať. Znečistená voda steká priamo do podzemného riečiska a nemá sa kde prefiltrovať.

„Voda z jaskyne priteká až do obce Slavec, kde sa nachádza rezervoár pitnej vody pre Rožňavský okres. Aj preto by sme ju mali všetci chrániť a prispievať k tomu, aby bola kvalita vody, ktorá sa dostáva do čističky a do domácností, čo najvyššia,“ zdôrazňuje jaskyniar.

Jaskyňa v ponore Jašteričieho jazera je jednou z najťažšie prístupných v Slovenskom krase. Pohyb v nej je náročný. Aby sa do nej jaskyniar vôbec dostal, potrebuje najskôr prekonať 20 výškových metrov. Následne sa plazí v riečisku vo vode a v blate ďalších 1 200 metrov. „Vnútri jaskyne sa dokonca nachádza veľká priepasť. Aj preto si so sebou musíme brať lezecký výstroj, aby sme ju zlanili,“ opisuje Ladislav Juhász.

 

Kvalitná výbava je dôležitá

Voda v jaskyni má zhruba sedem stupňov, teplota vzduchu je desať stupňov. Ak človek nemá zachovaný tepelný komfort, dochádza k rýchlemu podchladeniu. Vďaka hrubším neoprénom a výbave, ktorú sa im podarilo získať s podporou envirograntov Nadácie VÚB, teraz môžu stráviť v podzemí dlhší čas.

Jedna čistiaca akcia zaberie pätici jaskyniarov šesť hodín. „Na začiatku sme vždy plní energie, no cestou naspäť to už nie je také pohodlné. Človek sa snaží dostať von sám seba, nieto ešte desať kíl odpadu,“ hovorí Ladislav Juhász. Jaskyniari vynášajú odpad vo veľkých vakoch. Dlhé hadice odnášajú v rukách, no neraz sú ťažké, pretože sú zanesené nánosmi blata.

Bádajú a snívajú o objavoch

Jaskyniari plánujú pokračovať v čistení aj tento rok. Koľko toho z podzemia ešte vynesú, si netrúfajú odhadnúť. „Komín jaskyne máme vyčistený. Stále sa v nej však nachádza odpad, na ktorom voda už stihla vytvoriť vápencový povrch. Ten treba tiež vyniesť. Uvidíme, ako nám budú stačiť kapacity,“ dodáva jaskyniar.

„Okrem čistenia v jaskyni aj bádame. Snažíme sa nájsť jej ďalšie pokračovanie. Nedávno sme v nej objavili prievan, ktorý naznačuje, že v jaskyni sa nachádzajú doposiaľ neobjavené priestory,“ hovorí jaskyniar. Predpokladá, že je dlhšia a že by sa dalo nájsť možné prepojenie s ďalšou jaskyňou, ktorá sa nachádza neďaleko.

„Zopár ľudí už bolo na Mesiaci, ale Zem ešte nie je preskúmaná celá. Vždy, keď sa jaskyniarom podarí objaviť niečo nové, možno to prirovnať k výstupu horolezca na Mount Everest,“ konštatuje Ladislav Juhász.

Mohlo by vás zaujímať