Deti sú v Novej Cvernovke vítané. Pozrite si, čo prináša kultúrno-kreatívne centrum najmladšej generácii

Keď sa povie Nová Cvernovka, ako prvé si predstavíme ateliéry, umelcov a kreatívcov. No to, čo robí kultúrno-kreatívne centrum zaujímavým, sú práve workshopy, vzdelávania a pestrý program pre deti aj dospelých. Prinášame vám prehľad toho, čo Nová Cvernovka ponúka deťom. Spoznajte vzdelávacie centrum pre deti, kurzy a podujatia pre celú rodinu či funkčné dizajnové produkty s príbehom.

Živá kultúra v Novej Cvernovke sa rozvíja vďaka Nadácii VÚB. V rámci podpory mladého umenia a rozvoja života aktívnych komunít je Nadácia VÚB od apríla 2017 aj pri prerode Novej Cvernovky.

Nadácia VÚB chce okrem podpory šíriť aj povedomie o Novej Cvernovke, priblížiť jej fungovanie a pootvoriť každému dvere do kultúrno-kreatívneho centra. V sérii článkov a rozhovorov postupne predstavujeme komunitu ľudí z Novej Cvernovky. Vo štvrtej časti sme sa zamerali na aktivity a produkty, ktoré sú určené najmä pre detského návštevníka.

Kým rodičia pracujú v ateliéroch a coworkingu, deti sa hrajú v klube

Michala Hrnčiarová založila v Novej Cvernovke Coworking Cvernovka, koncept zdieľaných kancelárií, ktorého súčasťou je Detský klub Coworking Cvernovka. Ako hovorí, v prvom rade je mama, a tak od začiatku rozmýšľala, ako zladiť prácu a starostlivosť o deti.

„Keď sa mi narodil druhý syn, hľadala som spôsoby, ako skĺbiť svoje ďalšie záujmy so starostlivosťou oňho. Po mnohých prebdených nociach strávených hľadaním overených postupov na internete a ich aplikovaním do slovenskej praxe vznikol koncept zdieľanej kancelárie s vyhradeným priestorom pre deti. A odtiaľ bol už len krôčik k súčasnému Coworkingu Cvernovka a Detskému klubu Coworking Cvernovka,“ hovorí Michala.

Detský klub funguje od pondelka do piatka v čase od 8.00 h do 12.00 h. Navštevujú ho 1,5- až 3-ročné deti. Predstavuje alternatívu škôlky, ktorú majú rodičia pôsobiaci v kultúrno-kreatívnom centre hneď poruke.  „Využívajú ho ľudia, ktorí pracujú v Novej Cvernovke. Ráno privedú dieťatko k nám a na obed si ho vyzdvihnú. Deti sa zatiaľ v klube s pani učiteľkami hrajú, čítajú si knižky, idú na ihrisko, rodičia medzitým pracujú v coworkingu alebo vo svojich ateliéroch,“ vysvetľuje fungovanie detského klubu.

Pre Michalu je najväčšou satisfakciou, že deti sa do klubu každé ráno tešia. „Tešia sa na Janky, naše skvelé učiteľky, aj na svojich kamarátov. Tým, že klub funguje len štyri hodiny denne, rodičia stále väčšinu dňa trávia so svojím dieťaťom. Lenže počas tých štyroch hodín, kým sú deti v klube, majú priestor na prácu a sú spokojní. Je úžasný pocit vidieť, že aj pre niekoho iného to má zmysel a fungovanie coworkingu mu vyhovuje.“

EDUdrama učí, ako si poradiť v rôznych situáciách

Dramacentrum EDUdrama predstavuje v Novej Cvernovke miesto, kde sa dajú zažiť a naučiť rôzne formy dramatickej výchovy. „Našou hlavnou snahou je dostať túto vyučovaciu stratégiu do škôl ako formu učenia sa skúsenosťou, riešením situácií, možnosťou nahliadnuť na problém z iného uhla pohľadu, vyskúšať si, ako to vidí a prežíva niekto iný. Ale aj rozvíjať ,soft skills‘, teda vedieť komunikovať, prezentovať a hrať rôzne (životné) roly. Učiť sa pre život,“ približuje zakladateľka Barbora Jurinová.

Vítaní sú všetci, deti aj dospelí. „Všetci predsa komunikujeme, riešime každodenné problémy a konflikty, sme súčasťou skupín, s ktorými potrebujeme spolupracovať – a to je presne to, čo si u nás cez rôzne príbehy môžete vyskúšať.

Deti si u nás mnohé situácie vyskúšajú ,nanečisto‘, a keď sa im to naozaj stane, vedia, ako reagovať, lebo si to niekde vyskúšali. Pre dospelých je to zase priestor a inšpirácia, ako sa pozrieť na veci z iného uhla pohľadu,“ dodáva.

Na  kurzy prichádzajú aj celé školské triedy. „Keď k nám príde školská skupina, pani učiteľky sú vždy veľmi prekvapené, ako sa žiaci správajú a ako reagujú. Rodičia s deťmi zase majú priestor tráviť čas spolu, pričom si môžu inde než doma vysvetliť veci a pochopiť, ako ich ten druhý vidí,“ vysvetľuje Jurinová.

Centrum EDUdrama ponúka širokú škálu krúžkov a workshopov. „Všetko prebieha formou vzdelávacích programov pre školy a divadelných predstavení fungujúcich ako workshopy, v ktorých sa zahrajú deti aj rodičia.

Organizujeme pravidelné popoludňajšie divadelné  kurzy pre deti a dospelých,  ako aj cykly vzdelávacích seminárov, zameraných napríklad na tvorbu hier, spoznávanie nových divadelných techník alebo zdokonaľovanie konverzačných zručností,“ približuje ponuku dramacentra v Novej Cvernovke.

Vo Villo design vytvorili skladací nábytok, ktorý rastie spolu s dieťaťom

Značka Villo Design, ktorá vytvára multifunkčný dizajnový detský nábytok, vznikla ešte v pôvodnej Cvernovke na Páričkovej. „Práve koncentrácia a stretnutie ľudí z rôznych odvetví umožnila vznik nášho projektu. To bolo a stále je hlavnou výhodou Cvernovky.

Prevádzky či firmy, ktoré sa stretli v Novej Cvernovke, priťahujú rovnakú komunitu ľudí, majú rovnakú alebo podobnú cieľovú skupinu − ľudí, ktorí sa orientujú na domáce produkty a preferujú lokálnu výrobu,“ vysvetľuje Soňa Otiepková.

Za značkou stojí päť ľudí, každý z iného odboru. Chemička Mirka Sedláčková má na starosti výber materiálov a predaj. Architekt Štefan Starinský sa spolu s dizajnérkou Soňou Otiepkovou venujú dizajnu produktov. Andrej Coplák a Zuzana Krnáčová sú z IT oblasti a v tíme riešia marketing a eshop.

Nosným produktom portfólia Villo Design je skladací nábytok Kuko. „Má viacero funkcií, ktoré sa prispôsobia potrebám dieťaťa podľa jeho veku. Na začiatku je to kolíska, prípadne postieľka k posteli. Keď z nej dieťatko vyrastie, dá sa preskladať na nízky stolík na hranie.

Neskôr ho možno preskladať na školský stolík, ktorého výška sa dá nastaviť podľa výšky dieťaťa. Ďalšie využitie skladacieho nábytku sú napríklad lavica na sedenie, prípadne polička na knihy či box na hračky,“ vysvetľuje Soňa.

„Momentálne pracujeme na detskej jedálenskej stoličke, z ktorej sa dá vytvoriť praktická učiaca veža, z ktorej dieťa môže pozorovať svet okolo, prípadne malý stolík a stolička. Ďalej pripravujeme interaktívnu hraciu podložku, ktorá sa môže premeniť na bunker alebo preliezačku. Na týchto veciach spolupracujeme so študentmi z STU a VŠVU,“ hovorí o produktoch Soňa.

Záleží im na tom, aby ich produkty bavili rodičov aj deti. „Vždy dbáme na to, aby naše produkty mali pre deti čo najdlhšie využitie a viac funkcií, aby sa deti nezačali nudiť. V prípade Kuka ide o možnosť prispôsobiť jeho funkciu potrebám a veku dieťaťa, takže vyrastie spolu s dieťaťom. Tento produkt získal aj Cenu novinárov a Cenu verejnosti v Národnej cene za dizajn 2017 v kategórii Dizajn s pridanou hodnotou,“ hovorí Soňa Otiepková.

MILE je prienikom dvoch svetov – dospelých a detí

Za značkou dizajnového oblečenia MILE sú dve mamy − Miriam Šichmanová a Lenka Garajová. „MILE vzniklo veľmi živelne, a to ako túžba dvoch mám, ktoré chceli tvoriť čosi, čo bude dávať zmysel. Neboli sme mamy, ktorých svet sa točí len okolo detí, túžili sme uniknúť od kočíkovania trošku inam, no nie mimo našich synov.

Zistili sme, že si vieme vzájomne zapáliť kreativitu a snívame podobný sen v podobných kontúrach. Hoci ani jedna z nás neštudovala dizajn a o textile sme toho tiež veľa nevedeli. Túžili sme robiť hravý dizajn, ktorý neunaví, je detský a nebojí sa ho ani dospelák,“ približujú Miriam.

Pôsobenie v kultúrno-kreatívnom centre prinieslo dizajnovej značke oblečenia aj veľa spoluprác. „Naša prvá dvorná dizajnérka bola Pavlína Morháčová, ktorá navrhla náš prvý vzor na detské body – kolobežku. Potom to bola spolupráca s Borisom Melušom. Ten s nami vytvoril letnú kolekciu Hravá geometria. Spomíname si aj na veľmi krásnu spoluprácu s vydavateľkou detských knižiek Zuzkou Mitošinkovou z vydavateľstva Egreš.

Tučniak z jej knižky Cesta domov sa dostal na naše tričká a body. Na fotenie často využívame nádherný priestor Svetlík na prvom poschodí Cvernovky. No a celý náš priestor nám pomohol navrhnúť a zrealizovať architekt Martin Šichman. Budova je plná šikovných nadšencov, ktorých práca a zápal pre vec je niečo, s čím sa stotožňujeme,“ približuje Lenka spoluprácu s ľuďmi z Novej Cvernovky.

Zákazníkovi značka ponúka zážitok a priestor, v ktorom sa môže stretnúť dieťa so svojím rodičom. „MILE je prienikom dvoch svetov, v ktorom je dospelák ochotný načúvať dieťaťu a ono mu zároveň dovolí byť znova malým výletníkom či vesmírnikom,“ dodáva Lenka.

Prečítajte si tiežZa knižným dizajnom je kopa práce aj neustále prerábanie. Spoznajte ľudí z Novej Cvernovky, ktorí stoja za dizajnom mnohých kníh

Dvere do MILE na prízemí Novej Cvernovky sú pre zákazníkov kedykoľvek otvorené. „Priestor sme najskôr dizajnovali ako miesto, kde tvoríme, čiže bol to ateliér, výdajňa, predajňa. Stále však túžime, aby sa tu návštevník cítil ešte lepšie a videl viac produktov. Onedlho pribudne skúšobná kabínka a okoloidúcim chceme poskytnúť ešte lepší servis. Takže kedykoľvek pôjdete okolo, neváhajte otvoriť dvere a nazrieť. Ste vítaní,“ dodáva Miriam s Lenkou.

V centre Freedu doučia deti šikovní vysokoškoláci

Vzdelávacie centrum Freedu nájdete v budove bývalých internátov chemickej priemyslovky, ktoré sú súčasťou Novej Cvernovky. Široká ponuka kurzov je určená pre deti aj dospelých. „Deti k nám chodia na doučovanie a kurzy príprav na prijímačky. Dospelí zas na večerné kurzy angličtiny,“ približuje zameranie vzdelávacieho centra zakladateľka Jana Kišoňová.

Centrum založila ako čerstvá absolventka pedagogickej fakulty. „Počas štúdia som doučovala deti matematiku a videla som, aké efektívne vie byť individuálne doučovanie. Po vysokej škole som chcela ostať vo vzdelávaní, a tak mi napadlo založiť spoločnosť, ktorá bude zastrešovať  vysokoškolákov, ako som bola ja,“ približuje vznik vzdelávacieho centra Freedu, ktoré založila s bývalou spolužiačkou.

V súčasnosti fungujú v Bratislave tri pobočky centra. V Dúbravke, v Petržalke a v priestoroch internátu na Račianskej, ktoré sú súčasťou Novej Cvernovky. Určené sú najmä rodičom, ktorí hľadajú pre svoje deti pomoc s učením matematiky, slovenčiny či angličtiny. „V ostatných rokoch je veľký záujem o naše kurzy príprav na prijímačky na osemročné gymnázium, bilingválne gymnázium a stredné školy,“ približuje Kišoňová.

„Veľkou výhodou Freedu je, že u nás učia vysokoškoláci. Vedia s deťmi prirodzene nadviazať kontakt vďaka neformálnemu, individuálnemu prístupu a ukázať im daný predmet alebo konkrétne učivo z iného pohľadu. Deti takýto prístup oceňujú, na našich hodinách sa viac bavia, ako nudia, a vďaka tomu si predmet viac obľúbia,“ dodáva Jana Kišoňová.

Vezmite 1.mája rodinu do Novej Cvernovky

V sérii článkov o Novej Cvernovke vám predstavujeme komunitu ľudí, ktorá sa vytvorila za dva roky v bývalých priestoroch strednej chemickej školy. Príďte ich spoznať osobne. Do ateliérov môžete nahliadnuť už čoskoro počas udalosti 1.MÁJ – Deň otvorených ateliérov 2019. Návštevníkov čaká okrem prezentácií prác umelcov aj bohatý kultúrny program, ktorý zaujme aj  najmenších.

V spolupráci s Nadáciou VÚB vytvorila Nová Cvernovka pre najmenších pestrý prvomájový program. Nadácia VÚB pozýva deti k vonkajšiemu stanu užiť si hudobnú zábavu, hry a sladké prekvapenie. Centrom programu pre malých návštevníkov bude aj „Zborovňa“ na 1. poschodí bývalej školy, ktorá sa premení na tvorivú dielňu a originálny fotoateliér. Dobrodružnejšie povahy tu dostanú bližšie pokyny k originálnej hre s indíciami ukrytými v ateliéroch a prevádzkach Novej Cvernovky. Hru pripravila partnerská nadácia, ktorá odmení až 100 úspešných pátračov originálnou taškou Dorka bag. Tieto unikátne kúsky, spájajúce ekologickú a sociálnu osvetu s „upcycling“ módou, šijú s podporou VÚB ženy z krízových centier Dorka na východe Slovenska z reklamných banerov banky.

Mohlo by vás zaujímať