V Trenčíne organizujú kvíz, ktorý oslovuje mladšiu aj staršiu generáciu. Pozitívna energia je prínosom pre dobro celej komunity, hovorí organizátor

Stretnutie rôznych generácií, zábava a vypnuté telefóny. Medzigeneračný kvíz Oflajn, ktorý sa pravidelne koná v Trenčíne, spája ľudí, ktorí by sa možno bežne nestretli, a dokáže ich zabaviť natoľko, že zrazu ani nepomyslia na pozeranie do mobilu.

Vedomostný kvíz Oflajn vznikol v rámci neziskovej organizácie Voices, ktorá sa venuje vzdelávaniu, kultúrnym a voľnočasovým aktivitám. O tom, čo bolo motiváciou vytvoriť mestský zábavný a vedomostný kvíz, ako reagujú ľudia na pravidelné stretnutia v meste a čo je hlavným cieľom organizátorov, nám porozprával riaditeľ Voices a zakladateľ kvízu Ivan Ježík.

Nadácia VÚB podporuje verejnoprospešné projekty, ktoré zlepšujú život v komunitách a vytvárajú priestor pre vzdelávanie. V rámci programu Komunitné granty podporila neziskovú organizáciu Voices, ktorá organizuje Oflajn − moderný mestský kvíz v Trenčíne.

Každý môže urobiť niečo pre to, aby vytváral pohodu

Nápad začať organizovať vedomostný kvíz vznikol v rámci Voices úplne prirodzene. „Minulý rok sme sa zúčastnili na bratislavskom medzigeneračnom kvíze Zrejme a myšlienka sa nám zapáčila. Ľudia sa spolu rozprávali, zabávali, niečo sa naučili, bolo im dobre. Vtedy sme sa rozhodli, že nápad rozvinieme a začneme robievať mestské kvízy aj v Trenčíne,“ hovorí šéf neziskovej organizácie Voices Ivan Ježík. „Každý z nás môže urobiť niečo pre to, aby vo svojom okolí vytváral pokoj, prepojenia a pohodu. Aj my vo Voices neustále hľadáme formáty, ktoré podporujú a rozvíjajú medziľudské vzťahy,“ dodáva.

Organizácia kvízu je predovšetkým tímovou prácou, na ktorej sa podieľajú nielen členovia Voices, ale aj študenti. „Na filozofii sme sa s kamarátmi rýchlo zhodli a na stretnutiach sme vymysleli názov Oflajn, ktorý sa v meste rýchlo udomácnil. Kvíz pripravujeme so študentmi Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne, grafické práce robia Dominika a Maťo z Triple Fingers. Doteraz sme mali štyri podujatia,“ približuje Ježík kvíz Oflajn, ktorý sa koná v Galérii Vážka na Mierovom námestí v Trenčíne každý druhý mesiac.

Príležitosť stretnúť sa, zabaviť sa a vypnúť mobily

Kvíz je určený všetkým a neexistujú žiadne podmienky, kto môže a nemôže na Oflajn prísť. „Našou motiváciou je ponúknuť ľuďom príležitosť stretnúť sa, vypnúť mobily, trochu sa zabaviť, niečo sa naučiť a spolu pomôcť ďalšiemu dobrému nápadu.

Zároveň chceme v účastníkoch podporiť zdravé sebavedomie, spolupatričnosť, otvorenosť, pozitívny postoj k mestu, ku komunite, k sebe samému, ale aj k príslušníkom iných generácií. Pozitívna energia je prínosom pre dobro celej komunity. Stredoškoláci, ktorí nám pomáhajú, sa na príprave všeličo naučia a je to pre nich užitočnejšie ako nejaké teoretické kurzy,“ vysvetľuje Ježík.

„Otázky súvisia priamo s naším mestom a sú veľmi pestré. Dôležité je aj to, že kvíz neprebieha v krčme ani v kaviarni, ale v galérii, čím je atraktívny aj pre introvertnejších a konzervatívnejších ľudí,“ dodáva.

Štartovné darujú neziskovým projektom

Vedomostné a zábavné kvízy nie sú v mestách žiadnou novinkou, no Oflajn má okrem súťaženia aj iný rozmer.

„Štartovné vždy venujeme vybranému neziskovému subjektu. Podporili sme materské centrum Srdiečko, chránenú dielňu Kaviareň Na ceste, ktorá vytvára pracovné príležitosti pre ľudí s mentálnym postihnutím, a naposledy občianske združenie Amazonky, ktoré sa venuje onkologickým pacientkam a ich rodinným príslušníkom. Podpora nie je len finančná, počas vyhodnocovania odpovedí na kvíze niekto z podporeného subjektu neformálne rozpráva o svojej práci. Považujem to za pekný a prirodzený spôsob, ako sa môžeme zoznámiť s dobročinnou prácou ľudí okolo nás,“ hovorí.

Podujatie zaujímavé pre všetky generácie

To, že kvíz je určený aj starším ľuďom, berú organizátori ako samozrejmosť. „S tímom sa snažíme naše podujatia robiť tak, aby boli zaujímavé pre všetky generácie. Chodia sem stredoškoláci, vysokoškoláci, mladí aj starší dospelí a seniori. Nikto to tu nerieši. Reakcie sú pozitívne a takmer všetky stoličky sú obsadené. Účastníkov a organizátorov sa nás vždy stretne asi sto,“ približuje Ježík.

Tímy, ktoré v kvíze súťažia, sú spravidla päťčlenné, väčšinou ich býva 16 alebo viac. „Stane sa, že máme aj sedemčlenný tím. Podstatné je, že sa ľudia stretnú a rozprávajú. Niektoré tímy chodievajú pravidelne, ale vôbec to nie je podmienka, každý kvíz sa vyhodnocuje samostatne. Najviac sa mi páči, že veľa tímov vzniká na mieste. Sme otvorení tomu, že niekto príde aj sám a aktívne to podporujeme. Zakladáme si na tom, že každý, kto príde, je priateľsky prijatý ostatnými,“ hovorí Ivan Ježík.

Viac o zábave ako o súťažení

Podľa Ivana Ježíka sa ľudia stretnú na kvíze s rozmanitými a nepredvídateľnými otázkami. „Otázky súvisia s architektúrou, literatúrou, tradíciami, priemyslom, výtvarným umením, športom či s osobnosťami mesta, ale aj s rôznymi občianskymi iniciatívami a priestormi, kde sa odohráva aktuálne spoločenské dianie,“ približuje.

„Pýtame sa napríklad, ako sa volá najvyšší bod lesoparku Brezina, ktorý trenčiansky hokejista si zahral florbal, vďaka čomu historik Ľudovít Stárek v roku 1852 znovuobjavil rímsky nápis na hradnej skale, koľko ročníkov má festival HoryZonty, ktoré dievčenské mená vyberali minulý rok rodičia deťom v našom meste najčastejšie či aká vysoká je rozhľadňa Dúbravka v Soblahove. Často sa však dá tipovať či odhadovať, takže je to viac o zábave ako o súťažení,“ vysvetľuje.

Tri najúspešnejšie tímy získavajú pre každého člena vkusnú cenu. „Snažíme sa, aby to neboli drahé veci, ale skôr niečo hodnotné s peknou myšlienkou – lokálne, poctivé, ručne robené či ekologicky priateľské. Vidím v tom prínos pre rozvoj komunity. Cenami nám do kvízu prispeli mnohí lokálni výrobcovia. Veľmi si to vážim a ďakujem im za to,“ hovorí Ježík.

Lepšie spoznávanie vlastných názorov

Nie je to len o stretnutí ľudí rôznych vekových kategórií, na kvízoch sa stretávajú ľudia z rôznych oblastí, rodiny alebo starí známi. „Chodievajú sem kolegovia a kolegyne z práce, spolužiaci z triedy so svojou profesorkou, ale máme aj partie, ktoré si u nás urobia trojgeneračné rodinné stretnutie. Nejde však len o rôzne vekové skupiny. Zrazu sa prirodzene stretnú na jednom mieste študenti, umelci, učitelia, úradníci, podnikatelia a seniori. Rozprávame sa o meste a lepšie spoznávame, v čom sú naše názory na kvalitný mestský verejný priestor rovnaké a v čom sa líšia,“ opisuje atmosféru kvízu.

Ivan Ježík vníma, že aj prístup starších ľudí k podobným podujatiam sa postupne mení. „Dozrieva nová generácia aktívnych starších ľudí, ktorí nechcú len vysedávať a klebetiť pri kávičke, chcú tráviť čas moderne a zmysluplne. Zodpovednosťou nás všetkých je vytvárať pre nich mestský priestor, ktorý bude bezpečný a priateľský. Starší človek niekedy nemá odvahu ani chuť ísť do hlučných priestorov, prílišná súťaživosť mu môže prekážať, ale to neznamená, že sa nechce zabaviť a zahrať.“

Prečítajte si tiežDobrý trh vznikol ako nápad oživovať mesto a spájať komunity, dnes chce k organizovaniu podujatí bez odpadu inšpirovať ostatných

Keď sa v Bratislave povie Dobrý trh, ako prvé si predstavíme dobré jedlo, kvalitné slovenské produkty a priateľskú atmosféru. Organizátorka Dobrého trhu Barbora Zavarská priblížila vznik trhu, ktorého ideu si priniesla z Londýna, a aj to, ako sa v rámci trhu už sedem rokov darí prepájať rôzne komunity a bezodpadovým prístupom inšpirovať aj iné podujatia.

Ako stretnutie vo veľkej obývačke

S organizáciou kvízu prichádza aj mnoho úsmevných či prekvapivých situácií. „Nečakané a potešujúce bolo, keď sa návštevníci spontánne pridali k našim dievčatám a začali na kvíz nosiť doma napečené koláče. Ako by sme sa večer stretli u niekoho doma vo veľkej obývačke a navzájom sa rozprávali, čo sa deje v našich životoch,“ spomína.

„Pamätám si, ako sme raz v jednej tímovej otázke dopĺňali texty ľudových pesničiek. Pred vyhodnotením sa neplánovane dali dokopy členovia rôznych tímov a odpovede na túto otázku na pódiu zaspievali. Každý príjemný moment akejsi spolupatričnosti, ktorý vznikne bezprostredne a nenútene, si vážim a čerpám z neho energiu na ďalšiu prácu,“ hovorí Ježík.

Ivana Ježíka teší záujem ľudí, chce kvíz neustále zlepšovať, ale aj pomáhať tým, ktorých ich myšlienka inšpirovala. „Keby mal niekto záujem a chcel robiť podobný kvíz pre svoje mesto, radi mu naše skúsenosti posunieme, ako nám na začiatku pomohol Dušo Martinčok z občianskeho združenia Zrejme. Ďakujeme Nadácii VÚB za to, že podporuje komunitný život v slovenských mestách. Pre nás je Oflajn jedným zo štyroch kľúčových projektov a sme radi, že ho môžeme pravidelne robievať.“

Ako vnímajú kvíz Oflajn jeho účastníci?

Nina, stredoškolská študentka

„Už niekoľko rokov sledujem pôsobenie Voices, ich akcie mi neraz spríjemnili deň. Na nich som sa dopočula aj o kvíze. Od prvého momentu som Oflajn považovala za niečo, čoho určite chcem byť súčasťou. Na Oflajne ma najviac baví jeho pestrofarebnosť a priateľská atmosféra. V utorok večer sa ľudia skromne stretnú a po skončení kvízu sú kamarátmi. A skupinka je rôznorodá, od tých úplne najmenších až po ročník mojich starých rodičov. Je to kvíz, na ktorý človek príde a nechá sa v rušných dňoch dobrovoľne zastaviť pokojom, radosťou a príjemnou atmosférou, ktorú spolu opakovane vytvárame.“

Zuzana, stredoškolská profesorka

„Na kvíze Oflajn ma najviac baví zistenie, koľko vecí o rodnom meste neviem.  Baví ma pohoda, ktorá na kvíze vládne, moderátori, ktorí ho vedú s humorom a nadhľadom, a množstvo príjemných ľudí, ktorých tam stretnem.“

Alena, pracovníčka Kultúrno-informačného centra Trenčín

„O kvíze som sa dozvedela zo sociálnych sietí, z facebookovej stránky VOICES. Na kvíze ma najviac baví skvelá atmosféra, ktorá tam je. Je to super priestor, kde stretnem kamarátov a známych a tiež sa spoznám s ďalšími ľuďmi. Okrem toho sa dozviem veľa zaujímavostí o Trenčíne a hlavne sa tam vždy neskutočne dobre zabavím a nasmejem.“

Lístky na kvíz v cene 3 eurá si môžete kúpiť v predpredaji v Kultúrno-informačnom centre na Mierovom námestí v Trenčíne. Dátum najbližšieho kvízu Oflajn sa dozviete čoskoro. Sledujte aktivity organizácie Voices

Ivan Ježík

Kto je Ivan Ježík?

Spoluzakladateľ a riaditeľ neziskovej organizácie Voices. Vyštudoval matematiku, ktorú učil vo Švédsku, v Rakúsku a v Anglicku. Bol aj koordinátorom International Baccalaureate Diploma programu. Po návrate na Slovensko pracoval v banke ako výkonný manažér pre internú komunikáciu a elektronické médiá. Pochádza z Trenčína, kde aj žije.

Mohlo by vás zaujímať