Spojili sa, aby pomáhali zdravotníkom v prvej línii. Vďaka iniciatíve Kto pomôže Slovensku dostávajú nemocnice chýbajúce pomôcky

Ľudia z biznisu, firiem, neziskoviek, zubní lekári aj živnostníci vložili svoju energiu pred pár týždňami do spoločného cieľa. Spojili sa a vytvorili iniciatívu na pomoc zdravotníkom v prvej línii. Za vyzbierané peniaze nakupujú nemocniciam po celom Slovensku chýbajúce pomôcky. Veria, že ochrana ľudí v prvej línii by mala byť v týchto dňoch jednou z našich najväčších priorít.

Pre zdravotníkov vyzbierali už milión eur

Iniciatívu spustili v priebehu marca, za niekoľko týždňov sa im podarilo vyzbierať milión eur. Vďaka dobrovoľníkom a darcom dostali nemocnice a zdravotnícke zariadenia pomôcky už za vyše 900-tisíc eur. Pomoc dostávajú nielen zdravotníci v prvej línii, ale aj najzraniteľnejšie skupiny ľudí − domovy sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov.

Ľudí z iniciatívy teší najmä dôvera zdravotníkov aj verejnosti, ktorú sa im podarilo za krátky čas získať. „Boli sme schopní zabezpečiť veľmi rýchlo online platformu a zozbierať veľké množstvo potrieb nemocničných zariadení a následne ich začať napĺňať. Naším cieľom je byť maximálne transparentní a všetky veci komunikovať verejnosti. Myslím, že práve vďaka tomu získal projekt dôveru,” hovorí Šimon Šicko z iniciatívy Kto pomôže Slovensku.

Chýbajú nielen respirátory, ale aj ochranné obleky

Zdravotníkom po celom svete chýbajú predovšetkým ochranné pracovné pomôcky, ktoré spĺňajú najvyššie ochranné normy, tzv. PPE (Personal Protective Equipment, pozn. redakcie). „Sú to napríklad respirátory FFP3, FFP4 alebo špeciálne ochranné obleky, vysoké návleky či jednorazové čiapky. Jednotlivé štáty na tieto pomôcky uvalili embargo vývozu, a preto sa aj na Slovensku ťažko zháňajú. Cena je preto často niekoľkonásobne vyššia,” vysvetľuje Šimon Šicko.

Pomohla aj rýchla reakcia vlády, ktorá nariadila predávať chýbajúce pomôcky a distribuovať ich len nemocničným zariadeniam. „Za iniciatívu Kto pomôže Slovensku musím povedať, že sme zohnali každú jednu požadovanú pomôcku. Čo sme však nedokázali naplniť, je ich požadované množstvo, keďže sme limitovaní sumou peňazí, ktorú sme získali,” hovorí Šicko.

Dopyt po pomôckach je stále veľký

Po niekoľkých týždňoch náročnej situácie je dopyt od ľudí v prvej línii stále veľký. „Máme požiadavky nielen na základné ochranné pomôcky, ale aj na germicídne žiariče alebo čističky vzduchu. Týka sa to nemocníc, ambulancií aj domovov sociálnych služieb. Sú to všetko veci, po ktorých je dopyt, ale sú drahšie a ťažko zohnateľné,” vysvetľuje Lucia Pašková,  ktorá vedie v iniciatíve tím zberu a overovania dopytov.

Vytvorili si systém, vďaka ktorému sa nakúpené pomôcky dostávajú k ľuďom v čo najrýchlejšom čase. „Máme tri spôsoby dopravy. Buď pomôcky distribuujeme priamo my cez službu DPD, alebo ak je distribútor ochotný, posiela ich priamo on a my mu poskytneme adresy. Tretím spôsobom je doprava pomôcok po celom Slovensku prostredníctvom vytvorenej skupiny dobrovoľníkov, tzv. runnerov,” hovorí Lucia Pašková.

Motivácia a ochota ľudí je svetlým bodom v ťažkých časoch

Pomáhajú jednotlivci, malé aj veľké firmy. Prístup ľudí pozitívne prekvapil aj ľudí z iniciatívy. „Je úžasné, koľko ľudí chce pomôcť a prispieť čo i len malou sumou alebo pomocou. Sledujem s pokorou, koľko dobrovoľníkov sa hlási a pomáha. Mám pocit, že keď sa budeme na túto skúsenosť pozerať v budúcnosti, tak to bude svetlý bod v ťažkých COVID časoch,” hovorí Šimon Šicko.

„Ako manažér som zažil v pracovnom živote rôzne situácie, ale s takým nasadením, tempom a motiváciou ľudí ako v iniciatíve Kto pomôže Slovensku som sa ešte nestretol. Prekvapil ma aj prístup veľkých firiem a bánk ako VÚB, ktoré neváhali a veľmi akčne spustili nezištnú finančnú a materiálnu pomoc,” približuje Šicko.

Nadácia VÚB zakúpila okamžite po výskyte ochorenia na Slovensku respiračné prístroje pre Univerzitnú nemocnicu v Bratislave v hodnote takmer 84 000 eur a zároveň prispela sumou 40 000 eur na transparentný účet iniciatívy Kto pomôže Slovensku.

Okrem toho poskytujú pre iniciatívu aj každodennú podporu, či už pri obstarávaní materiálneho vybavenia, alebo získavaní ďalších podporovateľov. VÚB banka okrem iného poskytla aj reklamný vysielací čas v televíziách v hodnote takmer 200 000 eur s cieľom získať ďalších podporovateľov a prispievateľov.

Firmy medzi sebou komunikujú a pomáhajú spoločne

Marketingová manažérka Nadácie VÚB Lucia Macková je v kontakte s nemocnicami, dodávateľmi a darcami každý deň. „Vo VÚB banke sme zakúpili štyri respiračné prístroje na dýchanie. Tam sa začala moja spolupráca s dodávateľmi a postupne som sa dostávala do celého procesu a chápala som, ako čo funguje a aká je situácia na Slovensku,” vysvetľuje Lucia Macková z Nadácie VÚB.

Denne oslovuje ďalšie firmy, ktoré by mohli iniciatíve Kto pomôže Slovensku prispieť, zároveň je v kontakte s nemocnicami. „Som taká tichá spojka. Je pre mňa dôležité rozprávať sa priamo s ľuďmi, pamätám si každý jeden hovor. Zároveň som veľmi šťastná, že som toho súčasťou. Pocit podpory a energie je obrovský. Som veľmi vďačná za prácu lekárov, dodávateľov, kolegov aj ľudí z iniciatívy,” hovorí.

Lucia sa sústreďuje na získanie financií na nákup vzduchových dezinfektorov, ktoré nemocniciam po celom Slovensku chýbajú. „Podarilo sa nám nájsť skvelého a ochotného dodávateľa pána Martina Kochana zo spoločnosti Media Comp., s. r. o., a získali sme financie už na desať prístrojov. Komunikujem s Helenou Windish zo spoločnosti HEINEKEN, bez ktorej by sa veľa vecí nezrealizovalo, keďže mi vždy rada a ochotne dohodila kontakty na spoločnosti, ktorým som následne volala,” vysvetľuje Lucia Macková.

Pokračujú s druhou vlnou pomoci

Hoci sa iniciatíve Kto pomôže Slovensku podarilo nakúpiť pre zdravotníkov pomôcky už takmer za milión eur, vo svojich aktivitách neplánujú poľaviť. Naplánovali druhú vlnu pomoci, v rámci ktorej chcú ďalšie vyzbierané financie rozdeliť na tri časti.

„Jedna tretina peňazí bude vyčlenená na rýchloobrátkové jednorazové veci, druhá tretina na germicídne žiariče a čističky. Tretiu tretinu sme vyčlenili na aktivity ako psychologická pomoc či pomoc Červenému krížu. Naposledy sme prispeli Červenému krížu v Banskobystrickom kraji, ktorý zriaďuje mobilnú odberovú jednotku na testovanie. Pri takýchto príležitostiach si vždy preverujeme, či tam štát neplánuje niečo zriadiť, aby sme nedupľovali činnosť, ktorú už robí niekto iný,” dodáva Lucia Pašková z iniciatívy Kto pomôže Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať