Digitálny sprievodca Lesmír sprevádza ľudí lesom i divokou slovenskou prírodou. Vyberte si z jeho zážitkových náučných chodníkov

Príroda na Slovensku je unikátna svojou divokosťou a bohatým ekosystémom. V celoeurópskom meradle sa máme skutočne čím chváliť. Mobilná aplikácia Lesmír ponúka na výber z mnohých náučných chodníkov v rôznych lokalitách krajiny. Záujemcovia sa vďaka digitálnemu sprievodcovi môžu dozvedieť, ako žijú vlky či medvede, alebo lepšie pochopiť život lesa. Vyberte sa na túru po Veľkolélskom ostrove, Tichej doline v Západných Tatrách alebo v Malých Karpatoch. Lesmír už dokonca ponúka aj cyklovýlet za medveďmi s profesionálnym sprievodcom.

Národné parky na Slovensku patria medzi skutočné klenoty divokej prírody v rámci celej Európy. Nenájdeme v nej veľa miest, kde by voľne v prírode žili vlky, medvede alebo tetrov hlucháň. V zahraničí je samozrejmosťou, že v národných parkoch majú svojich sprievodcov, moderné centrá alebo informačné tabule pri turistických trasách. Na Slovensku nám podobné služby stále chýbajú. V dôsledku toho často nevieme, čo zaujímavé si v danej prírodnej lokalite môžeme všímať a čo je pre ňu charakteristické.

Občianske združenie Lesmír sa to rozhodlo zmeniť. Vytvorilo digitálneho sprievodcu náučnými chodníkmi, ktorý funguje formou mobilnej aplikácie. S nápadom prišiel známy ekológ, aktivista, režisér a autor kníh o ochrane prírody Erik Baláž. „Slovenská príroda nám toho ponúka veľa. Chceli sme, aby sa ľudia inšpirovali a nebáli sa vybrať kamkoľvek. Vďaka aplikácii môžu zažiť divočinu na vlastnej koži,“ hovorí ekológ, podľa ktorého prechádzka prírodou s mobilným  sprievodcom ponúka neopakovateľný zážitok.

Spoznajte život vlkov alebo sa vydajte za spevom vtákov

Prostredníctvom Lesmíru sa možno vydať po stopách vlkov, spoznať jednu z našich posledných slobodných riek Belá alebo les očami tetrova hlucháňa. Takisto s ním možno preskúmať Devínsku Kobylu alebo Dunaj a život v ňom. Digitálny sprievodca ponúka náučné chodníky v Tatrách, na Liptove, v Muráni a v ďalších lokalitách Slovenska. Dva  chodníky sú pri Železnej studničke v Bratislave a po jednom dokonca nájdeme aj na Veľkolélskom ostrove či Devínskej Kobyle. V aplikácii na rozvoj prírodného turizmu, ktorý podporila aj Nadácia VÚB a samotná banka, postupne pribúdajú ďalšie náučné chodníky. Na svoje si pritom prídu dospelí aj deti.

Každý náučný chodník je zameraný na jednu tému a vedie po konkrétnej turistickej trase. Pozostáva zo zastávok v podobe krátkych videí, opisu danej lokality, kreslených animácií, historických snímok krajiny či exkluzívnych záberov divokých zvierat. Pri každom je informácia, kde sa turistická trasa začína, či je náročná, aká je jej dĺžka a koľko turistika trvá.

„Chceli sme, aby ľudia mohli aktívne spoznávať rôznorodosť slovenskej prírody. Cez krátke videá, v ktorých spovedáme zaujímavých ľudí, sa môžu dozvedieť o živote medveďov, vydať sa za vtáčím spevom v Malých Karpatoch, pochopiť ekosystém lesa alebo ako funguje fotosyntéza,“ vymenúva Lea Kurpasová z OZ Lesmír, ktorá rozhovory pripravuje.

Objavte viac ako storočné košaté duby pri Zvolene

Na Slovensku je veľa prírodných miest, ktoré stoja za návštevu. Pri Zvolene sa napríklad nachádza panónsky háj Gavurky, ktorý je charakteristický starými dubmi. Ide o jeden z posledných fragmentov takéhoto lesa u nás a je aj ukážkou toho, ako vyzerali naše lesy v stredoveku. „Kedysi žilo v našej krajine oveľa viac divokých bylinožravcov, vďaka ktorým mal les takúto podobu. Neskôr sme ich funkciu nahradili pastvou domácich zvierat. Tá sa však už tiež vytratila, preto už dnes máme málo takýchto lesov,“ vysvetľuje Lea Kurpasová. Gavurky tvoria dvesto až štyristoročné košaté duby s majestátnymi korunami. Zároveň tu žijú mnohé vzácne druhy vtákov, hmyzu a ďalších živočíchov. Možno málokto vie, že lokalita je na zozname chránených území európskeho významu.

Aplikácia Lesmír ponúka aj prechádzku Po stopách vlkov. Náučný chodník v Západných Tatrách vedie z Bobroveckej Vápenice do sedla Predúvratie. Sprevádza teda cez teritóriá vlčej svorky a vysvetľuje, ako žijú vlky. Záujemcovia sa dozvedia, v čom sú nám vlky podobné, aká je ich úloha v prírode, ako lovia, prečo sú dôležité pre náš ekosystém a prečo je stretnutie s nimi také vzácne. Digitálny sprievodca učí, ako rozpoznať vlčie stopy a trus, ktorý určite nájdeme na hrebeni Babiek. „Pre niektorých ľudí to môže znieť strašidelne, ale šanca stretnúť vlka v našich lesoch je takmer nulová. Sú to nesmierne plaché zvieratá a ľuďom sa vyhýbajú,“ konštatuje Erik Baláž.

Lesmír funguje v prírode aj offline

Digitálny sprievodca funguje jednoducho. Aplikáciu si stačí nainštalovať do telefónu a následne si vybrať konkrétny náučný chodník. Dobrou správou je, že Lesmír funguje aj bez signálu. Pred výletom si treba stiahnuť dáta k danému chodníku a potom už len ísť na začiatok turistickej trasy. „Aplikácia vás sprevádza po trase a vždy vás zastaví na zastávkach, kde si môžete pozrieť a prečítať niečo zaujímavé o lokalite, v ktorej sa práve nachádzate,“ opisuje Lea Kurpasová.

Občianske združenie okrem mobilnej aplikácie Lesmír plánuje rozšíriť svoje aktivity v divokej prírode aj so živými sprievodcami. Donedávna u nás takéto služby takmer neexistovali. „Reformou národných parkov sa to postupne mení a koncept prírodného turizmu sa začína rozširovať aj u nás. V súčasnosti už ponúkame cyklovýlet za medveďmi v Tichej doline s profesionálnym sprievodcom Martinom Pelešom,“ hovorí ekológ Erik Baláž.

Vydajte sa na cyklotúru za medveďmi s profesionálnym sprievodcom

V Lesmíre si všímajú búrlivú celospoločenskú diskusiu o medveďoch. Aj preto sa rozhodli zaradiť do svojho repertoára bicyklové túry po stopách medveďov. Záujemcovia sa počas výletu na bicykloch zastavujú na jednotlivých stanovištiach, kde sa dozvedia viac zo života medveďov.

„Cyklotúra vedie priamo po asfaltovej ceste popri lavínových žľaboch, kde sa medvede často kŕmia čučoriedkami. Je tam veľká šanca pozorovať z diaľky aj živé medvede. Len nedávno naši turisti videli medvedicu s mláďatkom,“ opisuje Erik Baláž. Sprievodca im vysvetľuje, prečo medvede potrebujú divokú prírodu, ako kalamity ovplyvňujú ich teritóriá a ako sa správať pri stretnutí s divokým zvieraťom a predchádzať možným konfliktom.

Príbeh Veľkolélskeho ostrova je plný zvratov. Do dunajskej krajiny sa podarilo navrátiť život

„Panika, ktorá vznikla, je neprimeraná reálnej hrozbe. Niekoľko tisíc ľudí ročne zomrie na znečistený vzduch alebo pri zrážke bicykla s autom. Minulý rok prišlo v horách o život 50 ľudí, no nikoho nezabil medveď. Číhajú na nás oveľa väčšie riziká,“ konštatuje známy ekológ. Na druhej strane tvrdí, že strach ľudí by sme nemali podceňovať a už vôbec nie ignorovať. Je dôležité prichádzať s riešeniami, ktoré sú niekedy veľmi jednoduché. „Stane sa, že medveď niekomu vlezie do záhrady, kde sú popadané slivky. Vtedy ich treba pozbierať a viac už nepríde.

Niekedy sa medveď postaví na zadné a ľudia si myslia, že útočí. No medveď si vtedy práve myslí, že sa útočí na neho, a začne sa brániť,“ vysvetľuje Erik Baláž, ktorý sa životu medveďov v slovenskej divočine intenzívne venoval viac ako desať rokov.

Mnohé opatrenia už pomohli. Vo Vysokých Tatrách sa napríklad vyriešila situácia s kontajnermi. Takisto podľa neho pomáhajú elektrické ohrady alebo strážne psy. „Ľuďom, ktorí v istých lokalitách prichádzajú do častejšieho kontaktu s medveďom, treba aktívne pomôcť zo strany štátnej ochrany prírody, ale aj finančne. Je dôležité zaviesť konštruktívne a systematické opatrenia. Ich celoplošné usmrcovanie je však nezmysel,“ dodáva.  

Všetkým, ktorí sa boja ísť do prírody, ekológ odporúča, aby sa vybrali s Lesmírom. „Viackrát som sa stretol s tým, že ľudia mali strach alebo paniku z medveďov, a keď nejakého uvideli, boli sklamaní, pretože bol oveľa menší, než čakali, a kŕmil sa trávou a čučoriedkami. Najlepšie je vyskúšať si to a vystaviť sa neznámemu,“ konštatuje. Všeobecným problémom v našej prírode je podľa neho aj organický odpad, ktorý ľudia za sebou zanechávajú. Zvieratá si potom navykajú na potravu od ľudí a strácajú plachosť.

Spoznajte les, ako ho nikto nepozná

Slovenská príroda je v Európe unikátna práve svojou divokosťou. Okolité krajiny nemajú toľko divokých zvierat, ktoré majú nesmiernu hodnotu pre náš ekosystém. Práve ten viac približuje lesmírny chodník Vesmír lesa v Jaloveckej doline v Západných Tatrách. „Je to jeden z mojich obľúbených chodníkov, ktorý nás učí, ako funguje les a lesný ekosystém. Vedeli ste, že stromy predstavujú iba malú časť lesa a že väčšina života v lese sa odohráva pod zemou? Baktérie a huby zohrávajú dôležitú úlohu. Vlákna húb sa v pôde spájajú a vytvárajú podzemnú sieť, na ktorú sú napojené všetky stromy,“ vysvetľuje Lea Kurpasová. Vďaka množstvu kreslených animácií pochopíme, ako funguje fotosyntéza a prečo je to jeden z najdôležitejších procesov na Zemi.  

Ako sa správať v lese?

  1. Les vám nepatrí, nebuďte v ňom príliš hluční, nerušte pokojný chod prírody a rešpektujte jeho obyvateľov.
  2. Nenechávajte za sebou stopy v podobe zvyškov jedla alebo smetí. Ak nejaké nájdete po turistoch, pozbierajte ich, pretože zvieratá následne strácajú plachosť.
  3. Občas o sebe v lese dajte vedieť zapískaním alebo zatlieskaním.
  4. Držte sa vyznačených chodníkov a nechoďte mimo vyznačených ciest. Zvyšuje to pravdepodobnosť, že sa vyhnete stretnutiu s medveďom.
  5. V národných parkoch je vodenie psov povolené iba za podmienky, že máte svojho psa na vôdzke. Vo vyšších húštinách v horskom prostredí sa ukrývajú zvieratá, ktoré sú citlivé. Neraz sa stáva, že psy naháňajú kamzíky alebo svište, čím pre nich predstavujú skutočnú hrozbu. Behanie a štekot psov ich ruší a vnímajú to ako hrozbu.
  6. V prírode nevyhadzujte parfumované hygienické vreckovky.
  7. Ak sa venujete skialpinizmu, paraglajdingu alebo iným outdoorovým športom v prírode, uistite sa, že neporušujete návštevný poriadok príslušného národného parku. Tieto aktivity vykonávajte iba v povolených termínoch. Buďte obozretní a citliví, inak reálne ohrozujete divoké zvieratá.
Lesmír

Kto je Lesmír?

Občianske združenie Lesmír založili Erik Baláž a Lea Kurpasová. Postupne sa k nim pridali aj Michal Gabriš a Eva Švecová. Jeho snahou je nadchnúť verejnosť pre ochranu divokej prírody prostredníctvom hravého vzdelávania a zážitku v prírode. Pomocou mobilnej aplikácie Lesmír chce umožniť dospelým i deťom, aby spoznali prírodu vo svojom okolí a vnímali jej krásu nielen v dokumentárnych filmoch, ale aj na skutočnej prechádzke lesom.

Mohlo by vás zaujímať