Vertikálne záhrady v košickej Tabačke chcú inšpirovať k zvyšovaniu kvality života ľudí v mestách

Košická Tabačka Kulturfabrik je najväčším nezávislým kultúrnym centrom na Slovensku. Vznikla premenou starej nevyužitej tabakovej továrne v centre mesta vďaka občianskemu združeniu Bona Fide, ktoré si popri organizovaní kultúrnych podujatí dalo aj odvážny cieľ. Vertikálnymi záhradami a vysádzaním mobilnej zelene pretvára svoje nádvorie a ArtGarden na zelený priestor, ktorý významne prispieva k ochrane mestskej biodiverzity.

Na dvore košickej Tabačky je rušno. Uprostred letného dňa tu okrem návštevníkov nachádzame aj ľudí, ktorí sa svojimi aktivitami bezprostredne podieľajú na jej fungovaní. Práve horlivo diskutujú v rámci finálnej prípravy Festivalu 66 hodín, ktorý chystajú v priestoroch objavenej starej tabakovej továrne uprostred malebnej prírody Slovenského rudohoria v zabudnutom Smolníku. 

Pred pár rokmi ju v Smolníku objavil náš kolega a vizuálne i funkcionalitou sa veľmi podobá na Tabačku. Podarilo sa nám vypátrať jej majiteľov a oslovili sme ich s myšlienkou zorganizovať festival. Nebude to však len o koncertoch a o umení. Návštevníci budú môcť vyraziť aj na túru alebo sa okúpať v neďalekom jazere Úhorná v blízkosti bývalej tabakovej továrne,“ vysvetľuje dočasný generálny manažér Tabačky Kulturfabrik Filip Kakara. 

Zdá sa, že hľadáčik záujmu ľudí v združení nesmeruje iba k oživovaniu historických priestorov, ktoré mali kedysi dôležitú funkciu, ale aj k ich prepájaniu s komunitou, ktorá má vzťah k okolitej prírode a ochrane biodiverzity.

Hoci v 90. rokoch 20. storočia nezávislé kultúrne centrá v západnej Európe neboli ničím výnimočným, na Slovensku v tých časoch chýbala akákoľvek iniciatíva, ktorá by uvoľnila priestor pre súčasnú nezávislú kultúru. V roku 1995 napokon vzniklo občianske združenie Bona Fide pod vedením Petra Radkoffa, ktoré stojí aj za vznikom troch nezávislých kultúrnych centier v Košiciach.

Nádvorie je dôležitým centrom diania v centre

Príbeh Tabačky sa začal písať v časoch, keď Peter Radkoff hľadal priestory pre nové centrum. Napokon objavil opustené budovy bývalej tabakovej továrne neďaleko centra Košíc. Spočiatku im začal vdychovať život na vlastné náklady aj spolu s tímom spolupracovníkov z OZ Bona Fide, aby v roku 2009 mohla vzniknúť „stará Tabačka. 

K investíciám do rekonštrukcie sa pridal aj Košický samosprávny kraj, vďaka čomu industriálne historické budovy bývalej tabakovej továrne získali novú podobu i využitie. Tabačka Kulturfabrik sa stala najväčším kultúrnym centrom na Slovensku a miestom, ktoré poznajú nielen domáci, ale aj zahraniční návštevníci. Nedávno sa tu dokonca stretávali aj návštevníci a filmári zo známeho filmového festivalu Art Film Fest Košice.

Dnes tu možno nájsť galériu, kino, experimentálnu scénu pre performatívne umenie i veľkú sálu na organizovanie koncertov a rôzne druhy súčasného umenia. Pre komunitu mladých podnikateľov sa Tabačka stala pracovným priestorom v co-workingu a v kanceláriách dokonca sídlia aj rôzne neziskové organizácie.

Veľmi dôležitým centrom všetkého diania je aj dvor Tabačky. „Okrem bohatých interiérových priestorov sa môžeme pýšiť aj veľkým nádvorím, ktoré sa snažíme premeniť na zelenú oázu v srdci košického Starého Mesta. Je výsledkom niekoľkoročného úsilia našej organizácie o napĺňanie zelenej vízie.

Súčasťou nádvoria sú aj novovzniknuté vertikálne záhrady doplnené mobilnou zeleňou vysadenou z pôvodných druhov rastlín,“ vysvetľuje Filip Kakara, dočasný generálny manažér Tabačky Kulturfabrik.

Vertikálne záhrady majú v mestách dôležitý význam

Samotné vertikálne záhrady s rastlinami okrasného i úžitkového charakteru zdobia nielen centrum rušného nádvoria, ale aj jeho okrajové časti. Práve zadnú časť, kde sa koná letné kino, nazvali ArtGarden.  

Netradičné záhrady skrášľujú aj plantboxy na vonkajších stenách kultúrneho centra. Ide o modulárne zelené steny, ktoré vytvárajú doslova prírodnú klimatizáciu. Ich výhodou je kapilárne zavlažovanie, ktoré stačí napĺňať vodou raz za dva týždne. Na samotnú zálievku používajú v kultúrnom centre dažďovú vodu zo záchytných nádob pre čo najvyššiu efektivitu s ohľadom na životné prostredie. 

Jednotlivé hrantíky nepotrebujú podpornú konštrukciu. Jednoducho sa skladajú na seba a prichytia sa k stene. Vďaka vysokej modularite sa tak prispôsobia každému priestoru. Kým vnútri zelené steny zlepšujú ovzdušie, vonku zase poslúžia ako alternatívne záhrady, v ktorých možno pestovať trvalky, bylinky a dokonca aj zeleninu.

Čítajte tiežUž je toho tak veľa, že často ani nevnímame hodnotu vecí okolo seba, tvrdí Simona Hlaváčová z trnavskej Baterkárne

Neďaleko trnavskej polikliniky sa ukrýva malý unikátny priestor. Baterkáreň pôvodne vznikla ako miesto na rôzne komunitné aktivity a projekty, aby mohla inšpirovať ľudí k novým udržateľným návykom s ohľadom na životné prostredie. Neskôr v rámci nej pribudla aj predajňa dobra a požičovňa vecí, vďaka čomu sa stala prvým komunitným reuse centrom na Slovensku.

„Aj takýmto spôsobom chceme inšpirovať návštevníkov k zmenám, s ktorými môžu postupne sami začať aj vo svojich domovoch alebo v kanceláriách a premeniť ich na prírodnú oázu. Vertikálne záhrady a mobilná zeleň nemajú iba okrasnú funkciu, ale aj pomáhajú ochladzovať okolie, vytvárať zdravšiu klímu, zvlhčovať ovzdušie a zároveň znižujú prašnosť. Vďaka mobilite zasa môžeme zeleň mimo sezóny presunúť do interiéru, kde môže napomáhať skvalitneniu vnútorného prostredia, čistiť vzduch a vytvárať tým zdravú klímu,“ vysvetľuje Filip Kakara.

Zeleň v mestách viditeľne zlepšuje kvalitu života ľudí

Vertikálne záhrady i mestská zeleň už dlhoročne potvrdzujú svoju nenahraditeľnú funkciu pri tvorení kvalitného prostredia pre život ľudí v mestách a zelenom smerovaní miest. Okrem zveľaďovania priestoru majú záhrady aj ďalšiu dôležitú funkciu, ktorá je spojená s ochranou biodiverzity v mestskom prostredí.

„Novovysadené rastliny lákajú do našich priestorov aj hmyzích návštevníkov a rôzne druhy vtáctva, čím pomáhajú tvoriť krajšie a zelenšie Košice. Vďaka zeleným projektom, ako je aj Ochrana biodiverzity od Nadácie VÚB, a nekonvenčným postupom s využitím technológie, na ktoré sa inak ťažko hľadajú financie, môžeme malými krôčikmi napĺňať zelenú víziu nášho kultúrneho centra,“ konštatuje Filip Kakara.

Práve v mestách môžu byť biotopy prekvapivo veľmi pestré, či už majú podobu verejných a súkromných záhrad, jazierok, parkov, alebo stromových alejí. V neposlednom rade k nej prispievajú aj zelené strechy a zakvitnuté terasy.

Mnohé prírodné systémy sú dnes pod rastúcim tlakom, čo sa odráža aj na ich menej účinnom fungovaní a následne môže viesť až k ich zániku. Takáto strata biodiverzity je v poslednom čase pričastá. Oživené nádvorie Tabačky Kulturfabrik slúži nielen na rozumné trávenie voľného času a relax v príjemnom prostredí, ale aj na vzdelávanie v oblasti ochrany biodiverzity celej komunity.

V neposlednom rade bude priestor prepojený aj s plánovanou revitalizáciou Mlynského náhonu v réžii mesta Košice, čím vznikne čosi oveľa väčšie komplexná oddychová zóna v metropole východu.

Mohlo by vás zaujímať