Junior festival už takmer dvadsať rokov vzdeláva žiakov a študentov z celého Slovenska o ekológii. Do škôl prináša pútavé filmy, ale aj pestrý sprievodný program. S programovou riaditeľkou Alenou Janáči sme sa rozprávali o vzdelávaní mladej generácie v oblasti ekológie a o potrebe budovania pozitívneho vzťahu k prírode od útleho detstva.
Mladú generáciu chcú motivovať k zodpovednejšiemu správaniu
Junior festival funguje od roku 2001 v rámci medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm. „Vznikol ako prirodzená súčasť filmovej prehliadky. V súťaži máme dokonca kategóriu, v ktorej sú filmy venované deťom,” vysvetľuje programová riaditeľka Alena Janáči.
„Rozhodli sme sa deti pútavou formou inšpirovať a nabádať ich k zodpovednejšiemu správaniu a lepšiemu vzťahu k životnému prostrediu. Najskôr prostredníctvom najlepších detských tematických filmov, neskôr sme k tomu pripojili aj sprievodné aktivity,” dodáva.
Vyberajú filmy, ktoré odovzdávajú posolstvá o ochrane prírody
Festival Ekotopfilm je medzinárodná súťaž filmov z celého sveta. „Porota vyberá z toho najlepšieho, čo vzniklo za posledný rok. Festival má 47-ročnú históriu a medzi filmármi je známy po celom svete,” hovorí programová riaditeľka.
Program Junior festivalu je rozdelený na tri bloky pre žiakov prvého a druhého stupňa základných škôl a pre stredné školy „Snažíme sa vybrať inšpiratívne krátke filmy z celého sveta, ktoré svojím príbehom a myšlienkou odovzdávajú mladej generácii posolstvá o ochrane prírody, podpore ekológie a ochrane životného prostredia,” približuje.
Deťom by sme mali odovzdať návod, ako sa o planétu starať
Organizátori si uvedomujú, že pozitívny vzťah k prírode by sme mali u detí budovať odmalička. „Svet, ako ho poznáme dnes, už možno nebude existovať. Deťom by sme odovzdať celý návod, ako sa o našu planétu optimálne postarať.
Naša zem je úžasná, zaujímavá a krásna. Mali by sme vedieť, čo všetko nám dáva. Lenže brať sa nedá donekonečna, mali by sme jej aj dávať alebo ju aspoň ochraňovať. Pozitívne príklady ochrany životného prostredia deti veľmi bavia a veľmi rady sa zapájajú do diskusií,“ vysvetľuje.
Aktuálny ročník deti učí, ako si vypočítať a znížiť uhlíkovú stopu
Ročne sa na festivale zúčastní 60-tisíc detí. Organizátori spolupracujú s učiteľmi aj so školami z celého Slovenska, každý rok navštívia 50 miest. „Chodíme do škôl nielen s filmami, ale aj s workshopmi, prednáškami, kvízom či hrami. Spolupracujeme s učiteľmi, ktorí nás často dopĺňajú, a podľa reakcií vieme, že deti sú naším programom ovplyvnené. Rozoberajú témy aj doma s rodičmi. Dali sme si za cieľ ovplyvniť generáciu, ktorá nastúpi po nás. Verím, že pozitívne,“ hovorí Alena Janáči.
Z filmov sa žiaci naučia, ako fungujú ekosystémy, a zistia, ako ich človek môže narušiť svojou činnosťou. „Deti milujú prírodopisné filmy. Z filmu o sibírskom vlkovi si neodnášajú iba to, aké je úžasné stvorenie, ako vychováva mláďatá a žije v svorke. Dozvedia sa aj to, že sibírsky vlk nebude mať čoskoro čo loviť, pretože ľadovce, kde žije, postupne ubúdajú. Deti majú rady aj animované filmy, v ktorých sú hlavnou postavou deti. Dokážu sa nimi inšpirovať a opakovať ich správanie,“ hovorí programová riaditeľka.
Festival má pozitívny ohlas aj v rámci online vyučovania
Sprievodný program nesie zvyčajne jednu tému, ktorú chcú žiakom cez rôzne aktivity odovzdať. „V aktuálnom ročníku máme dve témy. V prvej učíme deti, ako si vypočítajú a znížia uhlíkovú stopu, v druhej, ako neplytvať potravinami.“
Základná škola v Štiavnických Baniach zachytáva dažďovú vodu a využíva ju na zavlažovanie rozsiahleho dvora s viacerými záhradami. Žiaci vodu navyše vedecky skúmajú v novej environmentálnej učebni. Učia sa v praxi o jej význame a o tom, ako ju chrániť. O projekte, ktorým sa už inšpirovali viaceré domácnosti a inštitúcie, sme sa rozprávali s riaditeľom školy Pavlom Michalom.
Rovnako ako iné podujatia aj Junior festival sa vplyvom pandémie presunul do online prostredia. „Pre každú školu sme vytvorili unikátny link s filmovým programom. Učiteľom sme poslali link s krátkou inštruktážou, ako postupovať. Vymysleli sme interaktívny kvíz s raperom Kalim, kde vysvetľuje žiakom, čo je to foodwaste, ako sa míňajú zdroje na výrobu potravín, čo sa stane s bioodpadom a, samozrejme, ako predchádzať plytvaniu potravinami,“ hovorí Alena Janáči.
„Vlani učitelia v rámci online vyučovania pustili deťom naše filmy, prešli si s nimi kvíz a na záver nám poslali spätnú väzbu. Mali sme vynikajúce reakcie a silnú účasť detí z 25 miest Slovenska. Rozhodli sme sa týmto spôsobom pokračovať aj teraz na jar. Envirovýchova vo väčšine škôl deťom chýba,“ dodáva.
Keď si deti zamilujú prírodu, ostane to v nich zakorenené
Pre organizátorov je motiváciou najmä spätná väzba od detí či učiteľov. „Niektorí kolegovia sú nadšení z malých lokálnych aktivít v rámci školy. Riaditeľa Petra Líma vždy poteší, keď prídu dospeláci a povedia, že im Ekotopfilm zmenil pohľad na svet, keď chodili ešte do školy a v rámci vyučovania navštívili náš festival.
Osobne sa teším z detí, ktoré milujú prírodu. Pretože viem, že to v nich zostane zakorenené. A neskôr, keď ony budú môcť rozhodovať, rozhodnú sa správne. Nebudú predsa rozhodovať v neprospech niečoho, čo túžia zachovať, tak ako si to pamätajú z detstva a mladosti,“ hovorí Alena Janáči.
Aj keď pandémia mnohé zmenila, plánov majú mnoho. „Uvažujeme priniesť festival namiesto do 50 až do 100 miest. Postupne budeme komunikovať so samosprávami aj v menších mestách. Rada by som sa venovala aj čistote ovzdušia a riek, slovenským voľne žijúcim a chráneným živočíchom, výkyvom počasia, vesmírnemu znečisteniu a, samozrejme, téme odpadov,” dodáva programová riaditeľka Ekotopfilmu.