V útulku v Michalovciach našlo tento rok útočisko až 250 psov. Niektoré z nich dostali druhý domov, iné na nových majiteľov stále čakajú. Pracovníčka útulku v Michalovciach Katarína Ruskovská vysvetlila, ako sa medzi ľuďmi snažia budovať zdravý vzťah so psom a čo by mal každý prehodnotiť, skôr ako sa rozhodne pre domáceho miláčika.
Útulok pre psíkov Michalovce zamestnáva dvoch ľudí, ktorí sa momentálne starajú o 79 psov. Pomáhajú im aj brigádnici a dobrovoľníci, ktorým osud psíkov bez domova nie je ľahostajný. Aktivity útulku v Michalovciach, ktorý pomohol už 1 500 opusteným psom, podporila Nadácia VÚB v rámci zamestnaneckých grantov.
Psíky do útulku prichádzajú celý rok
Katarína Ruskovská z Útulku pre psíkov Michalovce vníma, že ľudia za posledné roky pristupujú ku kúpe či k adopcii psa o čosi zodpovednejšie ako v minulosti. „Snažíme sa ľudí vzdelávať. To znamená, že ešte pred adopciou spolu preberáme pre i proti, podmienky či záruky starostlivosti. Odporúčame im vhodného psíka, ktorý by ich požiadavkám vyhovoval,“ vysvetľuje.
Dnes už neplatí, že útulky sa plnia iba po Vianociach a psy končia ako nechcené darčeky. „Ľudia psíky vyhadzujú celoročne. Najčastejšie sú vyhodené a odchytené na ulici, odobraté z rómskych osád alebo od majiteľov, ktorí sa nemôžu o psíka ďalej starať z dôvodu choroby či staroby,“ vysvetľuje Katarína Ruskovská.
Pred adoptovaním psa vezmite do úvahy svoj životný štýl
V roku 2019 prijal útulok v Michalovciach 250 psov. Pozitívne je, že v tom istom roku bolo 203 adoptovaných. Čas, dokedy môžu psíky ostať v útulku, nie je ohraničený. „Psíky zostávajú až do adopcie, niektoré pár týždňov, iné aj pár mesiacov alebo rokov,“ hovorí.
Katarína Ruskovská priznáva, že nie všetky adopcie sa končia šťastne. Sú prípady, keď sa pes do útulku po pár dňoch vráti. „Stáva sa, že ľudia precenia svoje schopnosti a možnosti. Preto sa snažíme tomu predchádzať dlhými rozhovormi s potenciálnymi záujemcami ešte pred adopciou,“ vysvetľuje.
Podľa Kataríny Ruskovskej je častým problémom, že ľudia neberú do úvahy svoj životný štýl. „Ak niekto pracuje dvanásť hodín denne a chce psíka do bytu, je to pre oboch len trápenie. Ak niekto nemá oplotený pozemok alebo má v plote diery a chce psíka držať na reťazi alebo zavretého ako živý zvonček, je to pre psa tiež trápenie,“ hovorí zo skúsenosti Ruskovská.
Pomôcť môžete aj vychádzkami so psami alebo prevozmi k veterinárovi
Pomôcť psom v útulku nemusíte iba adoptovaním. „Pomôcť môžu ľudia vychádzkami so psíkmi, v lete kúpaním a strihaním psíkov, fotením do inzerátov, prevozmi k veterinárovi, krmivom a tiež osvetou a propagovaním zdravého vzťahu k psovi. Nie sme zástancami gumičiek, mašličiek a nosenia psov v kabelkách, no sme rázne proti akémukoľvek týraniu,“ vysvetľuje Katarína.
Pod pojmom hipoterapia sa skrýva viac, než len fyzické cvičenie. Jazda na koni podporuje správne držanie tela a zlepšuje pohyb, no tiež rozvíja empatiu, toleranciu a ohľaduplnosť. Pre mnohé deti jazdenie predstavuje jediný šport, do ktorého sa môžu aktívne zapojiť. O hipoterapii a jej liečivých účinkoch porozprávala Jozefína Jáchymová.
Vďaka Nadácii VÚB vytvorili v michalovskom útulku oddychovú zónu, kde môžu ľudia stráviť nejaký čas so psíkmi, a tak urobiť radosť sebe aj im. „Chceme robiť osvetu o tom, ako sa starať o živé tvory. Spojili sme príjemné s užitočným. Tráviť čas v prírode, robiť niečo pre svoje zdravie a pohodu psíkov v útulku, ktorí nemajú takú možnosť pohybu ako v skutočnom domove. Aj takto sa snažíme o vytváranie a budovanie vzťahu medzi človekom a psom,“ hovorí Katarína Ruskovská.
Osvetu robia aj formou pravidelného vzdelávania. „V školách robíme prednášky, usporadúvame prechádzky so psami v spojení s konkrétnymi školami, zúčastňujeme sa so psíkmi z útulku na rôznych podujatiach. Najviac sa nám osvedčili akcie, ktoré sa konajú priamo v útulku. Ľudia majú možnosť viac pochopiť, čo obnáša starostlivosť o psíka,“ približuje pracovníčka útulku.
Dobrý vzťah so psom závisí od toho, ako nás vychovali rodičia
Výchovu a vzdelávanie ľudí vo vzťahu k živým tvorom berie Katarína Ruskovská ako výzvu. „Najdôležitejším predpokladom, aby si človek vytvoril dobrý vzťah so psom, je výchova. Základ, ktorý nám dajú naši rodičia a blízki. Žiaľ, negatívne to môžeme vidieť v osadách, kde ľudia žijú v zlých podmienkach, potom aj psy sú na poslednom mieste. Týrajú ich často aj malé deti, ktoré to vidia u svojich rodičov.“
Po tvrdej práci prichádzajú v útulku aj radostné momenty. Katarínu napĺňa, keď vidí pozitívne výsledky. „Najviac ma teší šťastie každého tuláčika, ktorý príde zranený, zanedbaný, a potom v útulku a následne v novom domove pocíti, čo je to láska, bezpečie, každodenné jedlo a strecha nad hlavou,“ dodáva Katarína Ruskovská.