Zuzana Suchová o Novej Cvernovke: Vedeli sme, že stojíme pred veľkou výzvou vybudovať na mape mesta nový kultúrny bod

Na začiatku bola skupina ľudí s predstavou vytvoriť z bývalej budovy Strednej chemickej školy kultúrny bod. Nová Cvernovka vytvorila za dva roky neustále sa rozširujúcu komunitu s hodnotou, ktorá priťahuje čoraz viac ľudí. O Novej Cvernovke ako novom kultúrnom centre, jeho vzniku, fungovaní a ľuďoch nám porozprávala Zuzana Suchová, PR manažérka Nadácie Cvernovka.

Živá kultúra v Novej Cvernovke sa rozvíja vďaka Nadácii VÚB. V rámci svojho zamerania na podporu mladého umenia a rozvoja života aktívnych komunít stojí od apríla predminulého roka aj pri prerode Novej Cvernovky.

Nadácii VÚB záleží na tom, ako sa Nová Cvernovka vyvíja, a práve preto vám v nasledujúcich vydaniach prinesieme sériu článkov a rozhovorov, v ktorých priblížime komunitu ľudí z Novej Cvernovky. Ako prvý nás zaujímal pohľad človeka, ktorý bol pri vzniku kultúrneho bodu od samého začiatku, v čase, keď ešte nič nebolo isté a obavy striedala radosť. Práve preto sme oslovili Zuzanu Suchovú z Nadácie Cvernovka.

Čo je Nová Cvernovka? Ako to vysvetlíte ľuďom, ktorí o nej nikdy nepočuli?

Vysvetlila som to svojej dcére, ktorá má deväť rokov. Následne som jej Novú Cvernovku ukázala a ona si ľudí v nej obľúbila.

Nová Cvernovka je komunita ľudí pôsobiacich v kreatívnom priemysle, reklame alebo v neziskovkách. Ide o grafických dizajnérov, architektov, urbanistov, výtvarníkov, filmárov, fotografov, hudobníkov, hercov, ktorí majú v budove svoj ateliér. Mnohí z nich sa podieľajú na tvorbe kultúrneho, kreatívneho, spoločenského programu − živej kultúry v centre.

Zamestnanecké grantyMáte dobrý nápad na zlepšenie života vo vašej komunite? Pozrite si grantový program, ktorý pripravila Nadácia VÚBZistiť viac o grantoch

Je to priestor na koncerty, diskusie, tancovačky, výstavy, premietanie filmov, posedenie pri káve a raňajkách či drinku večer, relax v parku, ale aj na prácu a vzdelávanie v coworkingu, na nákupy v prevádzkach s lokálnym dizajnom a výrobou, na požičanie knihy z knižnice. Nájdu sa tu aktivity pre mladých, dospelých, seniorov aj deti. Aktuálny program si môžete pozrieť na našom webe či facebooku.

Kedy sa do Novej Cvernovky začali presúvať prvé ateliéry a prevádzky? Koľko ich je približne dnes?

Začiatkom leta 2016 sa najprv ateliéry presťahovali do bývalého internátu spojeného s priestormi bývalej Strednej priemyselnej školy chemickej, ktorú bolo treba počas leta vypratať a následne od septembra rekonštruovať. Vypratávali sme zničenú budovu svojpomocne počas brigád, kde chodili pomáhať dobrovoľníci jednotlivci alebo celé kolektívy z firiem. Umelci si ateliéry budovali sami na vlastné náklady. Mnohé firmy nám pomohli dodaním stavebného materiálu pre spoločné priestory.

Rekonštrukcia sa podarila v rekordnom čase za deväť mesiacov. Prvýkrát mohla verejnosť do Novej Cvernovky vkročiť počas podujatia 1. MÁJ − Deň otvorených ateliérov 2017. Prišlo viac ako sedemtisíc návštevníkov. Momentálne máme spolu 80 ateliérov a prevádzok, čo je dokopy viac ako 300 ľudí.

Mali ste na začiatku pochybnosti o tom, či bude záujem ľudí? Predsa len, nie je to priamo v centre a pre niektorých je lokalita kľúčová, zároveň išli do niečoho nového a neistého.

Myslím si, že zapálenie pre víziu kultúrneho a kreatívneho centra bolo väčšie ako pochybnosti. Možno aj štipka naivity (smiech). Verili sme, že mnohí ľudia budú zvedaví, čo sme to na Račianskej 78 vytvorili. Zároveň sme vedeli, že stojíme pred veľkou výzvou vybudovať na mape Bratislavy nový kultúrny bod a naučiť ľudí chodiť za podujatiami desať minút z centra električkou.

Ubehol už rok, čo sme predstavili programovú štruktúru centra. Za ten čas sa nám podarilo stabilizovať chod kultúrneho priestoru a samotného programu aj z technicko-organizačnej stránky. Výsledkom je 83 hudobných podujatí, 55 diskusií a prednášok, 21 scénických podujatí, 14 konferencií, 10 výstav, 9 umeleckých rezidencií, 17 filmových premietaní. Pripravili sme vyše dvesto podujatí vlastných i externých, na ktoré prišlo vyše 50 000 návštevníkov.

Dbali ste na to, aby bol výber ateliérov a prevádzok pestrý?

Väčšina ateliérov plynulo prešla do Novej Cvernovky z tej starej na Páričkovej ulici. Nerobili sme verejný nábor, záujemcovia sa ozvali sami. Chceli sme doplniť, respektíve vyvážiť či spestriť skladbu profesií a myslím, že sa nám to podarilo. Podmienkou pre predajcov bola ponuka lokálneho dizajnu alebo výroby a dostupnosť pre verejnosť, čiže bežné otváracie hodiny.

Ako s odstupom času vnímate vzťahy ľudí v Novej Cvernovke?

V čase, keď som prišla medzi „cvernovkárov”, práve riešili odchod zo starej továrne na nite na Páričkovej ulici. Čo ma veľmi zaujalo, je to, že ide o komunitu ľudí, ktorí sú rozhodnutí ťahať za jeden koniec lana. Myslím, že vzťahy preverilo už samotné sťahovanie, následné vypratávanie či rekonštrukcia, alebo nekončiace údržbové práce a brigády v exteriéri. Niekedy príde únava a stres, zároveň platí, že ľudia sú ústretoví, rešpektujú iné názory a postoje. Vznikli a stále vznikajú nové spolupráce v rámci prípravy kultúrneho programu.

Tiež si uvedomujeme, že Nová Cvernovka má susedov − obyvateľov mestskej časti Nové Mesto − a vzťahy s nimi sú pre nás kľúčové. Pripravujeme pre nich susedské podujatia, pýtame sa ich na názor či želania v súvislosti s naším centrom. Nedávno sme ich prizvali aj do štúdie k príprave Nového parku v Novom Meste.

Nezainteresovaný človek povie, to sú  „tí umelci“. Čo podľa vás charakterizuje komunitu v Novej Cvernovke?

Je to nielen túžba po lepšom živote v meste, ale aj konkrétne kroky k tomu. Nie je nám ľahostajné spoločenské dianie, naša história a kultúrne dedičstvo či dosah našej činnosti na prírodu. Sme otvorení novým podnetom a spoluprácam.

Asi môžeme povedať, že ľudia trávia v Cvernovke veľa času a je to pre nich druhý domov. Akou formou medzi sebou komunikujete ohľadom tém, ktoré sa týkajú všetkých?

Máme vytvorenú komunitnú radu, ktorá rieši výzvy, pred ktorými naša komunita stojí. Prijíma nové podnety a návrhy riešení, prenáša ich k zakladateľom Nadácie Cvernovka a jej tímu, ktorý je zodpovedný za chod Novej Cvernovky. Spoločne hľadáme cesty, ako spoločne fungovať a budovať vzťahy.

Ku koncu roka sme mali prvý veľký snem, kde bola pozvaná celá komunita a každý si mohol povedať svoj názor. Predstavili sme hospodárenie Nadácie Cvernovka a výzvy na rok 2019. Tiež si občas spoločne niečo uvaríme, spravíme si brigádu alebo posedíme pri káve. A máme aj náš interný vianočný večierok.

Pri budovaní komunity v Novej Cvernovka ste boli od začiatku. Naplnila sa vaša predstava, plán o tom, ako budú ľudia v budove školy fungovať?

Myslím, že áno. Zároveň je to živý organizmus s pružnými hranicami, ktoré sa môžu posunúť, ak je to v prospech väčšiny a zlepšuje to spolunažívanie. Vždy sa nájde situácia, ktorá nás preverí.

Čo všetko treba v Novej Cvernovke dokončiť?

Tento rok Nadácia VÚB opäť podporila tvorbu živej kultúry a vybavenie kultúrneho priestoru či zlepšenie infraštruktúry centra. Tiež pracujeme na projekte Nový park v Novom Meste. Ide o rekonštrukciu verejného parku, ktorý je pred budovou Novej Cvernovky. Zatiaľ prebehol prieskum, pripravuje sa štúdia a verím, že čoskoro aj realizácia.

V Novej Cvernovke je kaviareň, coworking, škôlka… Chýba ešte niečo, čo by zlepšilo život jej obyvateľov?

Kaderníctvo a zubár (úsmev). Pre verejnosť a komunitu chceme v prvom polroku otvoriť bistro s netradičnou gastronómiou. S tým súvisí aj otvorenie letnej terasy a kultúrne Leto pod palmou v prostredí nášho parku.

Priestory podobné ako Nová Cvernovka dokážu oživiť lokalitu, v ktorej sa nachádzajú. Nová Cvernovka je na Račianskej, v lokalite, kde je toho menej v porovnaní napríklad s centrom. Máte pocit, že sa vplyvom Novej Cvernovky zatraktívni táto časť Bratislavy?

Myslím, že sa nám to darí vďaka živej kultúre v Novej Cvernovke a budovaniu vzťahov so susedmi či spolupráci s vedením mestskej časti Nové Mesto. Veríme, že práve kultúrny, kreatívny a spoločenský program, ktorý Nová Cvernovka ponúka, pomôže zatraktívniť túto časť mesta.

V sérii článkov o Novej Cvernovke vám postupne predstavím komunitu ľudí, ktorá sa vytvorila za dva roky v bývalých priestoroch Strednej chemickej školy. Prinesieme vám príbehy dizajnérov, umelcov, maliarov či nadšencov, ktorých spája záujem o knihy, jedlo či kultúrne podujatia.

Zuzana Suchová

Kto je Zuzana Suchová?

Aktívne sa venuje fundraisingu, pôsobí v občianskom združení SAVIO a ako PR manažérka Nadácie Cvernovka. Od roku 2016 pomáha budovať individuálne darcovstvo v Nadácii Cvernovka, kde realizovala kampaň Sťahujeme, crowdfundingovú výzvu Svetlo a zvuk pre živú kultúru v Novej Cvernovke či kampaň pre asignáciu 2 % z dane. Vo voľnom čase vedie facebookovú skupinu Inšpirácie z fundraisingu.

Mohlo by vás zaujímať