V lesoch nad Bojnicami vytvorili nové cyklotrasy. Oslovujú rodiny s deťmi aj skúsených bikerov

Na začiatku bola len skupina nadšených cyklistov a motivácia rozširovať svoju záľubu. V okolí Bojníc neboli oficiálne cyklotrasy, preto sa miestni nadšenci rozhodli, že ich vytvoria sami. Inšpiráciu našli v zahraničí a postupne prišla aj širšia podpora okolia. Dnes bojnicko-dubnické cyklotrasy lákajú rodiny s deťmi aj skúsených cyklistov.

Bojnicko-dubnické cyklotrasy vznikli ako aktivita občianskeho združenia Hornonitrianske stopy. Tvorí ho 6 ľudí, Dominik Gramantík, Alexander Hanuska, Martin Rajnoha, Filip Roháč, Katka Harmatová a Matúš Bušík, ktorých spája spoločná láska k športu, ale aj nadšenie pre zmenu. O cyklotrasách a ich vzniku porozprával člen združenia Matúš Bušík.

Nadácii VÚB záleží na rozvoji komunitného života v rôznych regiónoch Slovenska, preto aktivity občianskeho združenia Hornonitrianske stopy podporila v rámci programu Komunitné granty.

Na začiatku nemali smelé plány

Združenie Hornonitrianske stopy vzniklo na jeseň v roku 2016. „Chceli sme vytvoriť niečo legálne pre cyklistickú komunitu v našom regióne. Trate, ktoré sme predtým poznali a jazdili sme na nich, neboli oficiálne vyznačené a dozvedali sme sa o nich iba tak, že sme na ne v lese narazili náhodou alebo nás tam niekto vzal. Aj to má síce svoje čaro, ale my sme chceli cyklotrasy sprístupniť  širšej verejnosti, možno aj ľuďom z iných kútov Slovenska. Na Slovensku už vtedy existovalo niekoľko lokalít, ktoré nás zaujali. Inšpirácia prišla aj zo zahraničia, keď niektorí z nás istý čas pôsobili v Kanade alebo vo Francúzsku. Tam sme si uvedomili, že u nás doma je naozaj čo dobiehať,“ približuje člen združenia Hornonitrianske stopy Matúš Bušík.

Myšlienka vybudovať sieť cyklotrás vznikla po založení občianskeho združenia. „Na začiatku sme nemali veľmi smelé plány, ale keď sa o nás dozvedel dnes už člen nášho združenia Filip Roháč, začali sme o vytvorení cyklotrás uvažovať. On už mal v hlave prvé myšlienky, čo a kde vybudovať, a mal aj potrebné kontakty a znalosti z rokovania s úradmi, bez ktorých to nejde. Oficiálne boli trasy sprístupnené po vydaní všetkých potrebných povolení a ich vyznačení na jar v roku 2018,“ vysvetľuje Matúš.

Trasy navrhli tak, aby ich zvládli aj začiatočníci

Keďže trasy sú označené nielen podľa dĺžky, ale aj náročnosti, tú svoju si z nich vyberie naozaj každý. „Cyklotrasy sú určené pre všetkých cyklistov. Či už sú to začiatočníci, alebo skúsenejší jazdci, mladí alebo starší cyklisti, rodiny s deťmi, dá sa vybrať,“ hovorí Matúš.

„Môžete prejsť dva okruhy − veľký (13 km) a malý (4 km) bojnicko-dubnický cyklookruh. Ďalej sa u nás nachádzajú tri trasy prírodného charakteru, tzv. single traily. Ide o prírodné cyklistické trasy so šírkou maximálne 1,5 m, ktoré môžu obsahovať rôzne prírodné, ale aj umelo vybudované prekážky. U nás je to konkrétne Pálfyho trail (5 km), Korvínov trail (2,5 km), Gilethov trail (2,5 km). Čerešničkou na torte je čerstvo dobudovaný Turzov flow trail (1,3 km), na ktorom sa nachádzajú umelo vybudované prekážky – vlny a zákruty, zároveň je však navrhnutý a postavený tak, aby ho zvládli aj začiatočníci,“ vysvetľuje.

Náročnosť zistíte podľa farby

Na označenie náročnosti používajú škálu, ktorú vytvorila medzinárodná asociácia horskej cyklistiky. Oba okruhy aj Turzov flow trail sú označené ako ľahké, nie sú tam žiadne  technicky náročné úseky, takže ich zvládne prejsť aj začiatočník.

Trasy sú odlíšené pomocou farebných symbolov − zelený kruh, modrý štvorec, čierny kosoštvorec a dva čierne kosoštvorce (zoradené od najľahšej po najnáročnejšiu trasu). Toto značenie môžete nájsť popri trasách aj na mapách a informačných tabuliach.

„Pálfyho a Korvínov trail sú označené ako stredne ťažké trasy, ale sú tam aj ťažšie úseky, ktoré sú vyznačené a menej skúsení cyklisti ich môžu obísť. Naším zatiaľ najťažším trailom je Gilethov trail, kde narazíte na niekoľko skokov, kamenisté úseky a korene,“ vysvetľuje Matúš.

Prečítajte si tiežHradu Šášov navracajú život, vybudovali letnú čitáreň aj miesto na oddych

Hrad Šášov kedysi chránil banskú cestu, dnes láka predovšetkým na krásne výhľady v severnej časti Štiavnických vrchov. O oprave hradu, novej letnej čitárni aj plánoch ľudí, ktorým na osude hradu záleží, porozprával Rastislav Uhrovič.

Všetkým rekreačným a začínajúcim cyklistom alebo rodinám s menšími deťmi Matúš odporúča prejsť si cyklistické okruhy a Turzov flow trail. „Ak chce niekto prekonávať svoje hranice, odporúčam ťažšie úseky na Pálfyho traile, kde v prípade potreby možno využiť obchádzku, a určite treba skúsiť aj náš najobľúbenejší Gilethov trail. Veľa zábavy si užijete aj na Turzovom flow traile, kde náročnosť a zábava stúpa s narastajúcou rýchlosťou jazdy.“

Na údržbe trás pracujú v priebehu celého roka

Postavením cyklotrás sa však práca neskončila. Vyžadujú si pravidelnú údržbu podmienenú najmä zmenou ročných období. „Začíname na jeseň po opadaní lístia zo stromov. Trasy prejdeme a odhrabeme z nich lístie a konáre,  aby boli viditeľné. Opakujeme to niekoľkokrát za rok, aby trasy ostali čisté a prejazdné. Po zime je dobré skontrolovať značenie, či je všetko v poriadku, či nám ho niekto opäť nespálil alebo neodhodil niekde v lese,“ vysvetľuje Matúš. Pravidlom je aj kontrola prekážok, ako sú skoky a klopené zákruty, ktoré bývajú po zime spadnuté.

Na jar a v lete je potrebné traily priebežne čistiť. „Treba si uvedomiť, že v lesoch pravidelne a takmer celoročne prebieha ťažba dreva. Vtedy je potrebné o tom upovedomiť cyklistov, prípadne uzatvoriť dotknuté úseky tak, aby sme zaistili bezpečnosť ľudí na trasách. Preto odporúčame cyklistom sledovať sociálne siete a hlavne informačné tabule v okolí trailov,“ radí Matúš Bušík.

Na bicykli za krásnymi výhľadmi a pamiatkami regiónu

Vybudovanie cyklotrás v regióne malo aj ďalší cieľ − podporiť turizmus v okolí. „Bojnice sú významnou turistickou lokalitou. Nachádza sa tu jeden z našich najkrajších zámkov − Bojnický zámok. V jeho okolí je aj najstaršia a najnavštevovanejšia zoologická záhrada na Slovensku a neďaleko od zámku sa nachádzajú čoraz obľúbenejšie bojnické kúpele, na pozemku ktorých sa nachádza aj Turzov flow trail. V Bojniciach môžete navštíviť aj jaskyňu pravekých ľudí − Prepoštskú jaskyňu,“ hovorí o miestach v blízkosti cyklotrás Matúš Bušík.

Niektoré zo zaujímavých miest sa cyklistom naskytnú priamo na trase. „Za zmienku určite stojí výhľad na začiatku Pálfyho trailu, kde môžete vidieť celú Rudniansku dolinu. Nad začiatkom Turzovho flow trailu sa nachádza novovybudovaná rozhľadňa Čajka v oblakoch,“ odporúča.

Nadšencov cyklistiky neustále pribúda

Podľa Matúša  badať nárast cyklistických nadšencov v celoslovenskom meradle najmä vďaka osobe Petra Sagana. „Odkedy sa začal pravidelne objavovať na Tour de France a dosahovať svetové úspechy, rastie aj cyklistika na Slovensku. Je to naozaj obrovský fenomén a môžeme byť radi, že takýmto spôsobom propaguje cyklistiku,“ hovorí. 

Vníma aj to, že po vybudovaní cyklotrás sa badateľne zvýšil počet cyklistov aj v okolí Bojníc. „Ľudia o cyklotrasách vedia a využívajú ich. Pravidelne ich stretávame, či už počas brigád, alebo spoločných výjazdov. Dúfame, že tento trend bude pokračovať.“

Chcú vytvoriť zázemie pre cyklistov na európskej úrovni

Občianske združenie má už za sebou aj niekoľko podujatí. Niektoré zorganizovali v Bojniciach, iné na rôznych miestach Slovenska. „Vlani na jeseň sa nám podaril zorganizovať nultý ročník Enduro Race Bojnice − cyklistických pretekov v disciplíne enduro, kde jazdci preverili svoju kondíciu, ale najmä technickú zručnosť v ovládaní bicykla. Na preteky sme nadviazali organizovaním Hornonitrianskej enduro série 2019. Zorganizovali sme aj spoločné stretnutie občianskych združení, ktoré sa zaoberajú výstavbou a legalizáciou cyklistických trás, kde sme si vymenili svoje skúsenosti a tipy, ako pokračovať ďalej,“  vymenúva.

Plánov majú mnoho. „Dúfame, že v budúcnosti nadviažeme na Hornonitriansku enduro sériu, kde by sme ešte chceli pridať nejaké lokality, ako aj vybudovať ďalšie trasy. Postupne chceme vytvoriť zázemie pre cyklistov na európskej úrovni. To zahŕňa možnosti občerstvenia, ubytovania, základného servisu, požičovne bicyklov. Samozrejme, nemôžeme zabúdať na už existujúce cyklotrasy a ich pravidelnú údržbu, respektíve obnovu,“ dodáva Matúš Bušík.

Mohlo by vás zaujímať