Obľúbený rozhlasový moderátor Michal Sabo sa po dvadsiatich rokoch rozhodol ukončiť moderátorskú kariéru a chce sa naplno venovať aktivizmu. Svoju popularitu využíva na pomoc životnému prostrediu. Prečítajte si, čo ho k tomu vedie a na čom práve pracuje.
Viete si vybaviť momenty, ktoré vás viedli k rozhodnutiu venovať sa environmentálnym témam?
Základy, z ktorých čerpám, sú spomienky na moje šťastné miesto na vidieku. Veľkú časť detstva som ako chlapec z Petržalky prežil u starej mamy na farme, obklopený prírodou a zvieratami.
Zodpovednosť za životné prostredie som začal pociťovať najskôr cez módu. K tomuto segmentu som sa kedysi dostal popri práci v rádiu. Veľa som sa naučil, no zároveň ma táto skúsenosť výrazne poznačila. Za pochodu som presne zistil, ako nechcem žiť a ktoré hodnoty nezdieľam.
Koncom roka ste oznámili koniec svojej moderátorskej kariéry. Môžete prezradiť, čo vás k tomu viedlo?
Covidový rok som venoval upratovaniu okolia Chorvátskeho ramena v Petržalke, kde som zbieral odpadky. Zároveň som si upratoval hlavu, svoje priority. Po takmer štvrťstoročí prežitom v rozhlasovom prostredí som si priznal, že ma už moja práca nenapĺňa.
Opakovane som si to oplakal – a padlo rozhodnutie. Rozhodol som sa ukončiť moderátorskú kariéru a presunúť sa online. Plánujem naďalej tvoriť podcast SABO SEBOU. Jeho nosnou ideou je spoločenská zodpovednosť. Mojím cieľom je nielen jeho tvorba, ale aj rozvoj, na čo som doteraz, žiaľ, nemal kapacitu.
Máte jasno v tom, akým témam sa budete venovať a do čoho budete investovať svoj čas a energiu?
Zaujímajú ma témy odpadového hospodárstva, cirkulárnej ekonomiky, obnoviteľných zdrojov energie, elektromobility a celkovo udržateľnosti. Túžim sa v týchto oblastiach naďalej vzdelávať.
Som súčasťou iniciatívy Klíma ťa potrebuje. Snažíme sa presvedčiť politikov, aby prijali klimatickú krízu za jednu zo štátnych priorít. Našu petíciu prerokuje na marcovej schôdzi NR SR. Práca iniciatívy zďaleka nie je dokončená a plánujem sa na nej ďalej podieľať.
Stále sa nachádzam v prechodnom období od moderátorstva k aktivizmu na plný úväzok. Cez pracovný deň zatiaľ robím všetko naraz, jedno cez druhé. Zatiaľ netuším, ako to presne bude vyzerať v budúcnosti, ale viem, že sa na to veľmi teším.
Viem s istotou povedať, že ma najbližšie mesiace čaká práca na projekte Atlas – enviro ocenení na Slovensku, s ktorým prichádza Nadácia VÚB. Hrdinky a hrdinovia, ktorí bojujú za ochranu prírody, budú oslávení a ocenení. Je mi veľkou cťou, že môžem byť jedným z porotcov projektu.
Pomôžte ich nájsť a oceniť
Nadácia VÚB otvára pre zelené organizácie, jednotlivcov, iniciatívy, školy, obce aj firmy prvý ročník ceny Atlas. Ide o dlhodobý formát oceňovania, ktorý je svojím komplexným záberom na Slovensku unikátny. Aj vy môžete do 21. februára cez stránku ceny Atlas nominovať ekologické projekty realizované v roku 2020.
Nominácie, ktoré bude posudzovať nezávislá porota top odborníkov, je možné prihlasovať v šiestich kategóriách zameraných na ochranu biodiverzity, záchranu klímy, environmentálne vzdelávanie, ekologické startupy, zelenú ekonomiku a projekty miestnych samospráv. Štyria víťazi z neziskového a startupového sektora získajú granty na svoj ďalší rozvoj v celkovej výške 40-tisíc eur. Slávnostné udeľovanie cien sa bude konať 22. apríla, symbolicky na Deň zeme.
Ako vnímate zoskupenie ľudí, s ktorými zasadnete ako tím porotcov?
Musím sa úprimne priznať, že v porote cien Atlas zažívam svoj súkromný „star-struck“ moment. Petra Csefalvayová spolu s kolegyňou a kamarátkou Ivanou Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky sú moje modly. Ich prácu si nekonečne cením a sú mi inšpiráciou.
Rovnako si vážim aj ďalších porotcov Martina Hojsíka a Erika Baláža – nielen pre ich húževnatosť, ale aj pre nebojácnosť vstúpiť s ich expertízou do verejného života. A takisto Petra Medveďa, ktorý má s tímom Ekopolisu fantastické výsledky.
Ochrana prírody má cenu
Sedieť s týmito ľuďmi v porote je pre mňa veľký záväzok. Vďaka podpore Nadácie VÚB urobíme všetko pre to, aby sa tí, ktorí environmentálnu zodpovednosť svojou mravčou prácou dostávajú do povedomia a do verejného priestoru, cez ocenenie Atlas ocitli vo svetle reflektorov. Aby boli poriadne viditeľní. Nielen uznaní, ale aby mohli ďalej a viac inšpirovať.
Vašu angažovanosť za udržateľnosť a klímu vidno čoraz silnejšie. Kde vidíte svoje miesto, svoju vlastnú pridanú hodnotu v boji za záchranu planéty?
Túžim byť súčasťou zmeny. Mojím cieľom je inšpirovať – ukazovať ľuďom, čo všetko sa dá, keď človek chce, že nových vecí sa netreba báť, že všetko dokážeme robiť inak, spolu, lepšie.
Zároveň sa snažím v ľuďoch podporovať pocit istoty, že na nich záleží. Že každý, aj ten najmenší krok, ktorý ktokoľvek z nás podnikne, má svoje následky – či pozitívne, alebo negatívne.
A ak môžem, tu si dovolím opraviť vašu otázku a podčiarknuť kľúčový fakt. Planéta nepotrebuje, aby sme ju zachraňovali. To my zachraňujeme seba na nej. Planéta bez nás prežije. Otázne je, či prežijeme aj my.
Ak by ste mali dať pár tipov či myšlienok na uvažovanie, ktoré by si mal každý z nás osvojiť do každodenného života, aké by to boli?
Na to sa tipy dať nedajú. To buď jedinec cíti, alebo nie. Buď to v niekom klíči, alebo tam to semienko zatiaľ nedoletelo. Som však presvedčený, že každého raz, skôr či neskôr, čaká moment uvedomenia. Niekto tomu hovorí facka, niekto wake-up call, ja tomu hovorím aha moment.
Ak by som však mohol niečo poradiť, tak by to bolo – vzdelávajte sa, zaujímajte sa, čítajte. Neverte však všetkému, čo čítate, overujte si zdroje, čerpajte čo najviac informácií, rozprávajte sa s inými, majte otvorenú myseľ.
Spracujte všetko, čo zažijete a počujete. Vyhodnoťte, čo vám dáva zmysel a čo nie. A z toho všetkého, čo vám dáva zmysel, čerpajte, rozvíjajte to, skúšajte a tešte sa z toho, že máte to požehnanie učiť sa, pracovať na sebe, zlepšovať sa a byť lepším človekom.
Čo alebo koho odporúčate sledovať v oblasti environmentálnej zodpovednosti? Viete poradiť, kde nájsť dobré zdroje na posilňovanie uvedomelého nastavenia mysle?
Určite sú to moji kolegovia z iniciatívy Klíma ťa potrebuje. Nebudem spomínať všetkých, ale napríklad Jakub Filo aktuálne píše už tretiu knihu o klimatickej zmene. Okrem toho s Katkou Kozinkovou pre SME nahráva výborný Klimapodcast, ktorý odporúčam.
Natáliu Pažickú a Zuzanu Dutkovú som poštuchol, aby začali nahrávať Fashion Session – podcast o módnom priemysle. Okrem toho, že sú edukačné, sú aj zábavné. A keďže som podcastový fanúšik, môžeme ísť aj za hranice. Moje najobľúbenejšie sú: The Minimalists, Green Dreamer, Sustainababble, Sustainability Defined, Think: Sustainability alebo Creative Ecology.