Posledný septembrový víkend sa v Bratislave opäť rozžiari Biela noc. Prestížny medzinárodný festival potrvá tento rok v slovenskej metropole až tri dni. Ďalší víkend sa zasa presunie do Košíc, čím spojí západ a východ krajiny súčasným umením. Tu je pár tipov, ktoré sa skutočne oplatí vidieť. Poradíme vám tiež, ako sa vyhnúť čakaniu a návalu návštevníkov, aby ste si Bielu noc užili.
Takmer 50 rôznych umeleckých inštalácií od domácich i zahraničných umelcov z Kanady, Poľska, Veľkej Británie, dokonca aj z Brazílie a Austrálie budú môcť tento rok zažiť návštevníci Bielej noci v Bratislave i v Košiciach. Niektoré diela bude vidieť po celý deň, iné sa objavia až po zotmení. Preto sa na program skúste pripraviť vopred, aby ste z festivalu neodišli sklamaní.
Biela noc je prestížnym medzinárodným umeleckým projektom, ktorý má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia, ale aj nepoznané a významné miesta Bratislavy a Košíc. Podporiť súčasné umenie má za cieľ aj VÚB spolu so svojou Nadáciou VÚB. Tá je už piatym rokom generálnym partnerom tohto najnavštevovanejšieho festivalu na Slovensku.
Pozrite si našu planétu úplne zblízka
Klimatické zmeny a budúcnosť našej planéty sú aktuálne témy, ktoré sa dotknú aj festivalu prostredníctvom diela Luka Jerrama z Veľkej Británie. Jeho dielo Gaia v súčasnosti putuje po svete a zastaví sa v oboch slovenských mestách, aby návštevníkom umožnilo vidieť našu planétu úplne zblízka. Otáčajúci sa objekt vystavia na festivale aj vďaka podpore Nadácie VÚB. Ten mnohých návštevníkov po celom svete nabáda k otázkam, či robíme všetko preto, aby sme zabezpečili udržateľnosť planéty pre naše deti a budúce generácie.
„Veľkoleposť a pôsobivosť záberov, ktoré vidíme v rámci inštalácie otáčajúcej sa zemegule vo mne vyvolávajú pocity zamyslenia. Človek sa zrazu môže pozrieť na našu zem, aká je krásna a uvedomí si, že sa k nej máme aj patrične správať. Aj detský workshop Zelená Zem, ktorý bude pri diele, ukáže deťom krásy a vzácne miesta Slovenska,” hovorí PR manažérka festivalu Barbora Šályová.
Experiment v priestore
Veľmi imerzívna bude aj inštalácia String (Povrázok) z rakúskej produkcie Numen/For Use a inštalácia s názvom Axiom od multimediálneho umelca Kita Webstera, ktorú priviezli až z Austrálie. Numen/For Use je oceňovaná skupina umelcov a industriálnych dizajnérov, ktorá počas Bielej noci umožní návštevníkom, aby sa doslova ponorili do ich diela. „String je samonosná a obývateľná spoločenská socha, ktorá sa zahráva s naším zmyslom pre orientáciu a priestorové vnemy a ponúka zážitok ako z vesmírnej preliezky. Dielo Axiom tvorí až 700-tisíc svetelných diód, čím tvorí monumentálnu svetelnú stavbu slúžiacu ako digitálne plátno a priestor pre rôzne experimenty. Dozaista bude najrozsiahlejším digitálnym dielom v histórii festivalu,“ sľubuje Barbora Šályová.
Odkaz pre spoločnost pohltenú plastom
Návštevníci sa môžu tešiť aj na dielo The Big Mass (Veľká hmota) od autorov Plastique Fantastique. Sedem dočasných architektonických štruktúr sa stláča do ôsmej, čím sa z vonkajšieho hlavného telesa stáva dýchajúcich 13-metrov dlhý organizmus.
„Dielo v sebe nesie odkaz na našu spoločnosť pohltenú plastom a určite odporúčam, aby si návštevníci nenechali ujsť rozhovor so samotným autorom Marcom Canevaccim, ktorý bude o diele rozprávať už najbližšiu nedeľu popoludní v Bratislave,“ pozýva Barbora Šályová.
K stáliciam Bielej noci patrí aj Boris Vitázek. Jeho dielo Problém mimo kontext skúma limity ľudskej skúsenosti v konfrontácii medzi tradičnou kultúrou a vznikajúcim svetom umelého života. Masky, obleky a folklórne rituály z celého sveta splývajú do nových hybridov pod dohľadom neznámych digitálnych entít, ktoré sa pohybujú v pozadí ako leviatani z inej dimenzie. Vytvárajú nové kulty, formy a neočakávané situácie. Naše vedomosti a mentálne modely môžu byť voči zmenám v kultúre často bezmocné.
Košice lákajú na svetelný zážitok na Dóme
V Košiciach sa počas večerov určite zastavte pri Dóme sv. Alžbety, ktorý je najväčším kostolom na Slovensku. Majestátna katedrála opradená legendami už v stredoveku patrila k piatim najnavštevovanejším pútnickým miestam Európy a burcovala fantáziu a bázeň návštevníkov z rôznych kútov. Monumentálne dielo starých majstrov sa tentokrát odeje do nového šatu a zaplaví lumenmi západné priečelie vďaka vizuálnemu kolektívu Nano vjs, ktorý pripravuje k desiatemu výročiu Bielej noci veľkolepú šou.
„Prostredníctvom projekčného mappingu nahliadneme do iluzívnych zákutí jedného z bohato dekorovaných portálov katedrály, ktorý spolu s ostatnými patria k vrcholom stredovekého kamenárskeho umenia v strednej Európe. Optická ilúzia tretej dimenzie bude podčiarknutá hudobným setom košického producenta Dead Janitora,“ sľubuje PR manažérka Bielej noci.
Sprevádzať vás bude dvojjazyčná aplikácia
Jednotlivé diela a svetelné inštalácie nájdete v podrobnej festivalovej mape, ktorú si môžete stiahnuť z webovej stránky do svojho mobilu alebo si ju v tlačenej forme môžete vyzdvihnúť počas festivalu v predajných miestach BN PASS. Špeciálna dvojjazyčná aplikácia vám vďaka podpore VÚB Banky pomôže spoznať každé dielo a dokonca si naplánovať vlastnú trasu festivalom.
Pri prechádzke nemusíte postupovať chronologicky podľa čísel, poradie je len a len na vás. „Biela noc je multižánrový festival, ktorého cieľom nie je vidieť všetko, ale vedieť si správne vybrať podľa záujmov a preferencií. Svojich favoritov si môžete uložiť v aplikácii Bielej noci,“ vysvetľuje Barbora Šályová.
Niektorá časť programu sa podľa nej odohrá len v presne určených časoch a niektoré inštalácie dokonca ostanú na svojich miestach aj po skončení festivalu.
Organizátori upozorňujú, že najväčší nával návštevníkov v centre mesta býva od 19.00 do 22.00 hod. Ak sa chcete vyhnúť davu, začnite návštevou okrajových bodov a do centra sa presuňte postupne. Aj preto sa program festivalu pretiahol tento rok na tri dni.