Farebnými hrami oživujú sivé sídliská. V Kysuckom Novom Meste si na chodníku zahráte aj šach

Vedeli ste, že priamo na námestí v Kysuckom Novom Meste si môžete zahrať šach a v iných lokalitách napríklad Človeče, nehnevaj sa alebo si zaskákať „škôlku“? To všetko vďaka mladým ľuďom, ktorí sa rozhodli oživiť staré sídliská a mestské časti farbami. Oživujú ich a skrášľujú v rámci projektu Farebné sídliská.

V menších slovenských mestách sa mladí ľudia často stretávajú s problémom, ktorým je nedostatok príležitostí na sebarealizáciu a spoločný priestor na stretávanie. Navyše staré sídliská z čias bývalého režimu nepôsobia vždy najprívetivejšie. To sa v Kysuckom Novom Meste snaží zmeniť najmä občianske združenie SYTEV.

Na sídliská chceli priniesť viac farieb

„Našou snahou je vniesť viac života do sivých komunistických sídlisk s panelákmi a s ošúchanými preliezačkami, aby pôsobili o niečo farebnejšie, prívetivejšie a veselšie. Takisto chceme, aby deti a mladí ľudia trávili voľné chvíle zmysluplne a zároveň prispievali k zveľaďovaniu svojho mesta a komunity aj prostredníctvom dobrovoľníckych aktivít,“ hovorí koordinátor mladých Tomáš Poniščjak zo združenia SYTEV, ktoré vzniklo pred piatimi rokmi a pôsobí ako dobrovoľnícke a informačné centrum pre mladých ľudí v meste.

Okrem toho mladých vysiela v rámci programu Erasmus+ do zahraničia, organizuje verejné aktivity v podobe koncertov alebo letného kina a vedie mládežnícky parlament, ktorý sa snaží prispievať k zvyšovaniu kvality života v meste.

Všetko spustila šachovnica

Keď jeden z členov mládežníckeho parlamentu David Gavlas prišiel pred rokom s myšlienkou vytvoriť na námestí šachovnicu, mnohí sa pre ňu nadchli. Nápad schválilo aj  mesto a ľudia si tak môžu priamo na námestí zahrať šach s drevenými figúrkami. Keďže ohlas ľudí bol pozitívny, Tomáš Poniščjak ideu zveľaďovania verejného priestoru posunul s mladými ešte ďalej. „Napadlo nám vytvoriť viac takýchto miest,“ hovorí. Napísal projekt, ktorý sa zapáčil aj Nadácii VÚB a vďaka jeho podpore dnes pribudli v rámci Kysuckého Nového Mesta nové herné plochy v rôznych mestských častiach i na sídliskách. 

„Vďaka projektu sa nám podarilo vytvoriť dve herné plochy Človeče nehnevaj sa, z ktorých jedna je už osadená aj s nadrozmernými drevenými figúrkami v strede ihriska na Clementisovej ulici a ďalšiu otvoríme teraz na jeseň pri materskej škole na sídlisku Kamence. Chýba nám už len namaľovať figúrky,“ vysvetľuje Tomáš Poniščjak.

Prečítajte siĽudí chceli spojiť cez knihy, dnes je vďaka nim v mestách sto knižných búdok

Pomaľovalili časti ihrísk aj chodníky

Mladí ľudia vytvorili aj herné plochy určené na skákanie „škôlky“ a na jednom sídlisku dokonca pribudla abeceda, vďaka ktorej sa deti môžu učiť písmenká od A po Z. „Miesta s hernými plochami sa snažíme vyberať tak, aby boli čo najďalej od ciest a tam, kde je veľká koncentrácia detí a mladých ľudí. Samozrejme, vždy nám ich musí vopred odsúhlasiť mesto, ktoré je k našim aktivitám veľmi ústretové,“ dodáva koordinátor. 

Mladí ľudia ich maľujú svojpomocne. Doteraz ich pomáhalo okolo dvadsať a zapojil sa aj mladý dobrovoľník Nikita z Estónska. „Neraz sa stane, že sa k nám niekto pridá priamo na ihrisku, keď nás vidí maľovať pri aktivitách,“ pochvaľuje si Tomáš. Dobrovoľníctvo v Kysuckom Novom Meste tak pomaly naberá na sile, ale ešte nie všetci rozumejú jeho prínosu. Tomáš Poniščjak však verí, že sa to postupne zmení.

Ľuďom sa iniciatíva páči, vek nehrá rolu

Ľudia reagujú na nové prvky pozitívne, najmä mamičky s deťmi. Už aj čoraz viac mladých herné plochy na chodníkoch a ihriskách vyhľadáva. „Veku sa, samozrejme, medze nekladú. Bol som dokonca svedkom toho, že si škôlku zaskákali aj ľudia v zrelšom veku so svojimi vnúčatami,“ usmieva sa Tomáš, ktorý vidí veľký zmysel zapájania sa mladých do aktivít pri skrášľovaní a oživovaní mesta.

„Vďaka aktivitám, ktoré robíme, mladí získajú nielen nové skúsenosti a zručnosti, ale stretnú sa aj s novými ľuďmi, zapájajú sa do diania vecí verejných a cítia väčšiu spolupatričnosť k mestu, v ktorom žijú. V prípade dobrých nápadov ich môžu s podporou ďalších kamarátov aj realizovať,“ hovorí Tomáš Poniščjak, ktorý spolu s dobrovoľníkmi dokončuje posledné práce v rámci projektu Farebné sídliská.

Okrem toho začali komunikovať s mestskou knižnicou, v ktorej areáli chcú pre deti a mladých vymyslieť a namaľovať nové herné plochy. „Tých nápadov a iniciatív po meste máme viac, ale všetko postupne,“ dodáva mladý aktivista a dobrovoľník.

Mohlo by vás zaujímať