Miestna komunita v Devíne vdýchla starej pivnici nový život, premenili ju na krásny kultúrny priestor

Kedysi slúžila ako koniareň, neskôr sa z nej stala kotolňa. Priestory nového kultúrneho centra v Devíne majú svoju históriu. Vďaka miestnym nadšencom sa podarilo zrekonštruovať zanedbané pivničné priestory a vytvoriť tak miesto, ktoré oslovuje ľudí v rôznom veku a s rôznymi záujmami. O srdcovke devínskej komunity viac prezradila Marta Potančoková.

Marta Potančoková objavila pivnicu pod devínskou materskou školou, ktorá sídli v historickej Žigraiovej kúrii, úplnou náhodou. V bratislavskom Devíne žije od narodenia, pozná v ňom ľudí, má rada jeho okolitú prírodu a ako vraví, je to nádherné miesto pre život. Porozprávala, ako sa jej s partiou ľudí podarilo zrekonštruovať pivnicu, ktorá dnes slúži ako spoločensko-kultúrny priestor pre Devínčanov i návštevníkov.

Za projektom sú ľudia z občianskeho združenia Scéna pre Devín. Ich spoločným cieľom bolo zo starej zanedbanej pivnice vytvoriť funkčný priestor s klubovou sálou, javiskom, vstupnou halou a hygienickým zázemím. Na zachovaní kultúrnych pamiatok záleží aj Nadácii VÚB, preto aktivity občianskeho združenia Scéna pre Devín podporila v rámci programu Komunitné granty.

Trvalo dva roky, kým priestor úplne vyčistili

Všetko sa začalo v roku 2012, keď miestna obyvateľka Marta Potančoková objavila nevyužité priestory pod materskou školou. „Robila som veľa aktivít s miestnou škôlkou. Spomínam si, že som počas niektorého detského podujatia išla s jednou učiteľkou zo škôlky do pivnice. Zrazu som tam uvidela krásny, ale veľmi zanedbaný priestor. Učarovali mi jej klenby. Natoľko ma uchvátila, že moja fantázia začala pracovať naplno. Napadlo mi, že by sme ju mohli využívať na rôzne kultúrne akcie, a odvtedy som sa svojej myšlienky nedokázala vzdať,“ priznáva Marta Potančoková z občianskeho združenia Scéna pre Devín.

Pre svoj nápad nadchla ďalších nadšencov a spolu s Ivanou Shawkatovou a Zdenkom Kutlachom založili občianske združenie Scéna pre Devín. Dali si jediný cieľ – zrekonštruovať pivničné priestory pod historickou budovou Žigraiovej kúrie, ktorá pochádza zo 17. storočia. „Pivnica kedysi slúžila ako koniareň. Neskôr sa z nej stala kotolňa, v dôsledku čoho bola napáchnutá vykurovacími olejmi a mazutom, ktoré sa dostali aj do zeme. Trvalo nám dva roky, kým sme povynášali starú napáchnutú hlinu a priestory vyčistili,“ hovorí. Z pivnice vyniesli viac ako tristo kubických metrov zeminy a obrovské množstvo odpadu. Neskôr nasledovala benefičná aukcia diel devínskych umelcov a ľudí začal osud pivnice čoraz viac zaujímať.

Ľudia sa postupne začali pridávať

Marta Potančoková je aj speváčka kapely Pressburger Klezmer Band. Vo svete už videla veľa rôznych priestorov, aj preto sa nadchla pre svoju víziu. „Od začiatku som pred sebou videla divadelnú scénu, kde by sa robili koncerty, hralo divadlo. Dala som sa uniesť myšlienkou, že nie v Bratislave, ale doma v Devíne by sme mohli mať takýto skvelý verejný priestor,” hovorí.

Devínčania sa odjakživa zapájajú do kultúrnych a spoločenských akcií. Mnohí žijú komunitne, no alternatívny priestor ku kultúrnemu domu dlhodobo chýbal. „Keď som našu pivnicu uvidela, uvedomila som si, ako by po nej niekde inde hneď siahli a využili ju aj na komerčné účely. Bol by hriech nechať ju len tak,“ hovorí zakladateľka združenia. Jej nápad na rekonštrukciu priestoru sa spočiatku mnohým javil nereálny. Neskôr sa však začali pridávať ďalší.

Najobľúbenejšie sú koncerty a cestovateľské prezentácie

Premena pivnice sa diala krok po kroku. „Ono to znie dosť utopisticky, keď sa pustíte do niečoho, čo nemá komerčný podnikateľský plán a navyše len tak dobrovoľne. No nevzdali sme sa. Vďaka podpore z rôznych zdrojov sa nám to napokon podarilo. Na pivnicu sa dokonca skladali aj samotní Devínčania,“ hovorí Marta Potančoková.

Písal sa 11. november 2018, keď OZ Scéna pre Devín otvorila prvýkrát priestory návštevníkom. Deň otvorenej pivnice mal u Devínčanov veľký úspech. Predchádzali mu aj benefičné koncerty, ktoré podporili miestni výtvarníci i hudobníci.

Z pivničky sa stal multifunkčný priestor s javiskom a o aktivity v nej sa priebežne stará 60 členov združenia. „Sami prichádzajú s nápadmi podľa toho, čo tu chýba a čo by sa mohlo páčiť obyvateľom Devína. Najobľúbenejšie sú koncerty, besedy pre Devínčanov s názvom Hosť v pivnici i prezentácie cestovateľov. Máme tu aj filmový klub, detské divadielko, v nedeľu doobeda hrávame stolové hry a čaká nás už druhý vedomostný kvíz,“ vymenúva zakladateľka priestoru. Do Devína však prichádzajú aj ľudia zvonka.

Priestor pre všetky generácie

Akcie v pivnici sú pre všetkých bez ohľadu na vek. Jej priestory sú otvorené deťom i starším, tí dokonca chodia na detské predstavenia so svojimi vnúčatami. „Úlohou pivničky je ľudí  spájať a poskytovať priestor všetkým,” hovorí Potančoková.

Na jeseň sa chystajú v pivnici mnohé zaujímavé akcie. „Od septembra pokračuje výstava devínskych umelcov s názvom Z devínskych ateliérov, ktorú v októbri vystrieda výstava fotografií úspešného devínskeho fotografa Alexandra Rehorovského. Bude však toho oveľa viac,“ sľubuje Marta Potančoková.

Mohlo by vás zaujímať